Děti se učí rozeznat dezinformace. Zájem o kurzy mediální gramotnosti roste

Jak rozeznat fake news nebo co je to fomo. To se žáci středních a základních škol učí na kurzech mediální gramotnosti. "Bylo to určitě fajn a dozvěděl jsem se o těch souborech cookies, co to vlastně je," pochvalují si žáci.

"Sociální sítě už fungují jako hlavní zdroj informací pro velkou část populace, u těch mladých lidí je to velmi časté. Bavíme se o dezinformacích, o tom, že v tom digitálním světě je těch informací opravdu moc a jak s tím pracovat, abychom nebyli zahlceni," popsala průběh kurzu lektorka Denisa Kopecká

Na Střední zdravotnické škole v Pardubicích přednášeli lektoři už potřetí. "Je to projekt, který dělají mladí lidé, dělají ho s láskou, dělají ho vlastně aktuální. Měli jsme program o poplašných zprávách nebo fake news, tak i to bylo pro naše studenty velmi atraktivní," řekla paní učitelka Soňa Žaloudková.

[chooze:article;value:603958]

​Mediální gramotnost jako předmět vyučují jen dvě až tři procenta škol. Dvě třetiny učitelů navíc neprošly žádným školením na toto téma. Od roku 2016 ale lektoři přednášeli pro 40 tisíc studentů a zájem prý každoročně roste.

"Na základních školách primárně druhý stupeň, ale někdy už to jsou třeba čtvrté páté třídy, protože už takhle malé děti jsou na sociálních sítích, setkávají se s technologiemi, takže vlastně čím dřív, tím líp," vysvětlila lektorka Klára Tauchmanová.

Projekt dosud fungoval na školách zdarma, budoucnost je ale nejistá. "Hledáme různé další vlastně zdroje, protože jsme ze dne na den přišli o velkou část našeho plánovaného financování," dodala Kopecká. Aby i letos mohli plánované přednášky uskutečnit, potřebují vybrat celkem 120 tisíc korun.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.