Žáček upozornil, že Ukrajina válku vůbec nechtěla, že si chtěla demokratickou cestou vybrat svoji orientaci, to znamená na Západ. "Dokonce si dali do ústavy, že chtějí být jednou součástí evropských struktur, ale také NATO," připomněl Žáček.
"Což je věc, která, podle mě i v souvislosti s revolucí v Bělorusku, velmi vystrašila Putina, také i ten Kazachstán, těsně před tím konfliktem, a proto se Putin, evidentně v nějakém sebezáchovném módu, rozhodl ukázat svaly a zaútočil na Ukrajinu," dodal.
Podle Fialy by k dalšímu ruskému útoku mohlo dojít za čtyři až šest let. A jak Žáček říká, aktuálně na to Evropa moc připravená není. "Ona má dohromady ohromnou sílu. My máme ekonomickou, finanční sílu. Když sečteme vojáky, když sečteme obrněnou techniku, tak je to velké množství. Ale kolik z toho je funkčního, jaké máme kapacity, jaké máme mobilizační zálohy, jak máme nastavený ten systém?" zamyslel se.
[chooze:article;value:603398]
Doplnil, že Evropa byla po zkušenostech s druhou světovou válkou budovaná jako mírový kontinent zcela v opozici k systému imperiálních mocností, jak tomu bylo dřív. Zbrojní průmysl Evropa vytlačila z velké části mimo kontinent. Smyslem bylo, aby už Evropa nerozpoutala velkou válku. Jenomže jak Žáček upozornil, nakonec válka přišla z Ruska.
"Je nutné, abychom si nalili čistého vína, abychom začali brát ty bezpečnostní názory, ty pohledy, ty propočty, jakým způsobem bude Rusko obnovovat své kapacity, pokud dneska přerušíme tu válku. Pokud Ukrajina zůstane nějaká dočasně zbytková, pokud to bude řešení à la Korea a pokud Rus chce, aby se snížila kapacita ukrajinské armády, to nás prostě poškodí," shrnul.
Evropa tak musí více investovat do bezpečnosti a ukázat odolnost a schopnost se bránit, řekl také Žáček. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.