Kvůli tomu, že se nepodařilo novelu projednat včas, což byl i jeden z důvodů, proč prezident sáhl k vetování, nedostali politici za svou práci od začátku roku zaplaceno. "Ať jsou bez výplat, holt se nedá nic dělat. Já myslím, že oni měsíc bez výplaty přežijí, oni přežijí víc měsíců bez výplaty," vyjádřili se lidé v anketě televize Nova.
Jenže nejde jen o platy politiků, ale i dalších ústavních činitelů, tedy státních zástupců nebo soudců. Jaké mají mít od ledna příjmy, teď nikdo neví. "Možná kdyby se prezident o to téma více zajímal, možná kdyby začal na politickou prezentaci tlačit už před půl rokem, tak bychom se do té situace nedostali. Vláda mohla prezidenta zatáhnout do těch debat o změnách platů včas," myslí si politolog Lukáš Jelínek.
[chooze:article;value:598402]
Zákonodárci mají teď dvě možnosti – buď prezidentské veto přehlasují a zákon začne platit, nebo budou muset přijít s novou verzí zákona, která by musela projít celým legislativním procesem.
"Uvidíme, jestli bude 101 hlasů na přehlasování prezidentského veta. Pokud ne, tak vzniká už úplný chaos," poznamenal poslanec za ODS Marek Benda. "I pro lidi už je to trochu unavující a možná to i trochu znedůvěryhodňuje tu politiku," domnívá se poslanec Ivan Bartoš (Piráti).
Nejistota ohledně platů by tak mohla trvat dalších několik měsíců, během kterých by si politici zřejmě vypláceli pouze zálohy a náhrady. Platy by se pak dopočítaly zpětně, jenže retroaktivita je další věc, kterou prezident kritizuje. Na druhou stranu současný návrh počítá pro soudce s nižšími odměnami, než jaké požadoval Ústavní soud. "I kdyby ten zákon byl nakonec prohlasován, tak stejně to patrně bude napadeno a je možné, že Ústavní soud znovu zasáhne a zruší to," vysvětlil ústavní právník Ondřej Preuss.
Nejen o svých platech budou poslanci rozhodovat v prvním březnovém týdnu.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.