Černochová ohledně vyslání vojáků na Ukrajinu váhá. Opozice to odmítá

V případě míru na Ukrajině budou potřeba k zajištění bezpečnosti evropští vojáci. Jestli ale budou mezi nimi i ti čeští, zatím není jasné.

"Pokud by k dohodě o příměří na Ukrajině došlo, je zřejmé, že by to vyžadovalo, aby západní země poskytly Ukrajině skutečné a spolehlivé bezpečnostní garance, které Rusko odradí od další agrese. Hovořit však v současnosti o podobě a rozsahu zapojení ČR je velmi předčasné, záleželo by na konkrétních parametrech případného příměří a míře zapojení našich spojenců," řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Opozice má ale o případném zapojení českých vojáků jasno. "Já jsem za současné chaotické situace proti vyslání vojáků české armády," nechal se slyšet předseda sněmovního výboru pro obranu Lubomír Metnar (za ANO).

[chooze:article;value:598218]

​"Já si myslím, že bychom se neměli vůbec nechat zatahovat do konfliktu s Ruskem a s Ukrajinou. Jsou to země, které jsou mimo Evropskou unii, nejsou členy NATO," komentoval předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura.

Ukrajina chce, aby na bezpečnost dohlíželo 200 tisíc evropských vojáků. Podle expertů tolik vojáků nemají šanci dát evropské státy dohromady. A i případná akceschopnost takové mírové míse nemusí Rusko od dalších útoků odradit.

"Když se podíváte do minulosti, kdy některé mírové mise fungovaly, kdy mohly mít pouze lehké zbraně, mohly zasahovat jen v případě vlastního napadení, tak ta jejich účinnost byla velice nízká. A to není něco, co by Ukrajině teď pomohlo," uvedl bezpečnostní expert Milan Mikulecký.

V případě, že by se Česko nakonec do mírové mise zapojilo, na Ukrajinu by prý podle expertů dorazilo maximálně několik stovek našich vojáků.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.