Růst cen nemovitostí, drahé hypotéky a nedostatek nových bytů. Novými satelity hlavního města se stávají místa daleko za Kladnem nebo Benešovem. Hranice takzvaného metropolitního prstence se posouvají. Limitem je teď dobré spojení a hodinová dojezdová vzdálenost.
"Pražané se stěhují za hranice Prahy a zároveň občané ze zbytku České republiky se stěhují k Praze. To může být i za hranicemi středních Čech až v Ústeckém kraji," řekl realitní makléř Tomáš Kučera.
[chooze:article;value:591084]
"Koukali jsme po Středočeském kraji a rozhodli jsme se pro Milovice. Musíme dojíždět do Prahy, ale i tak nás to s benzínem vyjde lépe než bydlet v Praze," řekl Petr, který si koupil byt v Milovicích.
Vyšší poptávka po bytech v Praze a ve Středočeském kraji zvyšuje jejich cenu. Zatímco v roce 2019 stál byt o velikosti 60 metrů čtverečních průměrně 2 miliony, dnes je to téměř 5 milionů. Proto se mnozí přesouvají ještě dál, třeba do Ústeckého nebo Libereckého kraje.
"S tím, jak se zvyšují ceny nemovitostí v Praze, tak se zvyšuje i dojezdová vzdálenost. Dřív lidé dojížděli z Kladna a z okolních měst, jako je třeba Beroun. Teď už dojíždí třeba z Liberce do Prahy za prací. Záleží, jestli je tam infrastruktura, železnice, dálnice a dobré spojení. To rozhoduje o tom, zda ti lidé budou dojíždět tak daleko," poznamenal realitní makléř Roman Kasalý.
Podle realitních makléřů teď koupíte byt o velikosti 60 metrů čtverečních v Mělníku za přibližně 5 milionů korun, zatímco před pěti lety byste za něj zaplatili zhruba o dva miliony méně. "Poměr cen se zvedá podobně. Nejvyšší navýšení ceny je teď v Karlovarském a Ústeckém kraji," upozornil Kasalý.
[chooze:article;value:596566]
Kvůli rostoucím cenám nemovitostí se zmíněný metropolitní prstenec bude podle analytiků dál rozšiřovat, například směrem k Pardubicím. "Vlastnické bydlení bude velmi pravděpodobně lehce zdražovat oproti průměrným příjmům a z tohoto důvodu lze očekávat, že trend odchodu lidí z Prahy nebo neschopnosti bydlet ve vlastním v Praze bude pokračovat," podotkl ekonom Michal Skořepa.
"Pokud v nějakém místě České republiky vznikne rychlodráha směrem na Prahu, bude to místo, kam se bude stěhovat mnoho lidí, tím pádem to bude v lukrativní vzdálenosti od Prahy," dodal Kučera. Do Prahy podle statistik denně přijíždí za prací přes 250 tisíc lidí. Ještě před deseti lety to byla polovina.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.