Paní Jana Srbová učí na gymnáziu v Praze. Rakovinu jí diagnostikovali ve 32 letech. "Když jsem si našla nádor, tak to bylo úplně náhodou. To, že mám nějaký problém, že se jedná o rakovinu, jsem se dozvěděla po telefonu a byl to tedy hrozný šok," svěřila se.
Následovalo CT, mamograf a biopsie. Po pár týdnech už čekala paní Janu operace. Dnes je vyléčená, vychovává s manželem dceru a pomáhá ženám, které potkal stejný osud. "Jsem si urovnala priority. Zjistila jsem, že pro mě mnohem důležitější je rodina," řekla.
Zatímco v roce 2020 zemřelo na rakovinu 28 716 lidí, v roce 2022 to bylo o 546 lidí méně. A to i přesto, že počet pozitivních diagnóz výrazně stoupl. "Už když jsem po chemoterapii přišla o vlasy, tak jsem o tom hned se studenty začala mluvit. Bylo to pro mě velmi slzavé období a je doteď," přiznala paní Jana.
[chooze:article;value:596022]
V Česku funguje několik organizací, které se věnují prevenci. "Zaměřujeme se na konkrétní pomoc ženám, které onemocní v produktivním věku. Řada žen, která si nemocí projde, cítí potřebu pomáhat druhým," uvedla manažerka projektu Bells Nikol Pazderová.
Na problematiku zdraví upozorňuje i Nadační fond Muži proti rakovině. Onemocnění prostaty se týká mužů kolem 50 let, v případě dědičnosti už kolem čtyřicítky. Rakovina varlat se pak může objevit mezi 20. a 40. rokem.
[chooze:article;value:594740]
"Existuje samovyšetření. Každé dva měsíce si ten šourek a varlata prohmatat, zda tam není přítomna nová bulka, co by je pak vedlo k urologickému vyšetření," vysvětlil předseda Nadačního fondu Muži proti rakovině Roman Zachoval.
Ke včasnému objevení rakoviny pomáhá i umělá inteligence. "Na popisy rentgenových snímků, magnetické rezonance v oblasti karcinomu rekta a do budoucna se určitě bude využívat i při hodnocení těch kolonoskopických vyšetření," řekl koloproktolog Július Örhalmi.
Systém onkologických center funguje dokonale. Nebojte se včas odhalit nemoc, říká Válek:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.