Ráno a večer. To je doba, kdy si většina lidí čistí zuby. A dělají přitom i několik zásadních chyb. Lékař Sahil Patel z britské zubní kliniky upozornil podle Cover Media na tu nejčastější, která může vést k poškození zubů a dásní.
Jde o zlozvyk, který si lidé neuvědomují a dělají ho automaticky – před použitím navlhčí zubní kartáček. "Zředíte tím pastu, kterou posléze nanesete. Pasta se napění, a tak ji potom o to rychleji vyplivnete. Tím se zkrátí doba účinku zubní pasty," vysvětlil zubař. Podle něj existuje jediný správný způsob, a to nanést pastu na suchý kartáček a čistit zuby dvě minuty.
Není to ale jediná chyba, které se lidé často při čištění chrupu dopouštějí. Další je příliš na zuby při čištění tlačit. Hrozí, že se tím poškodí sklovina nebo si lidé zbytečně podráždí dásně. "Často lidé drží kartáček pěstí. Neměli byste mít pocit, že jste si udělali peeling zubů, to už je moc," řekl zubař.
[chooze:article;value:591668]
Zapomínat bychom neměli ani na pravidelnou výměnu zubních kartáčků. Ve chvíli, kdy se štětinky kartáčku začnou štěpit, je čas na jeho výměnu. Patel doporučuje spíše kartáčky s měkkými štětinkami, které nepoškodí dásně. Vhodná pasta je podle něj ta s obsahem fluoru.
Patel představil také místo, kde s ústní hygienou začít. "Doporučuji začít čistit zuby nejprve vzadu, což je často nejtěžší část čištění," říká. "Pokud začnete vepředu a zadní zuby necháte na závěr, je pravděpodobnější, že se v polovině zastavíte a k zadní část úst se třeba ani nedostanete," dodal zubař.
V poslední době lidé dávají přednost elektrickým zubním kartáčkům. Ten by se ale neměl používat jako klasický kartáček. "Je dobré umístit jeho oscilační hlavu proti zubům pod úhlem 45 stupňů a držet ho tam po dobu tří sekund na každém povrchu zubu," doporučuje dentální hygienistka Krysta Ambrusonová na TikToku.
Městys na Rychnovsku sehnal zahraničního zubaře. Pacientů přišly stovky (13/1/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.