Jedním z vědců, kteří se objevem stále zabývají, je profesor katedry antropologie Havajské univerzity v Manoa Christopher Bae. Spolu se svou kolegyní Xiujie Wu, profesorkou z Institutu paleontologie a paleoantropologie obratlovců v Pekingu, navrhli, aby společnost dříve neznámého starověkého hominida uznala jako nový druh.
V navrhovaném názvu druhu se odráží i jeho nejvýraznější charakteristika, tedy extrémně velký mozek. Proto Bae a Wu vybrali jméno "Homo juluensis", jelikož "ju lu" v čínštině znamená "obrovská hlava". Název tehdy odhalili ve vědeckém časopise Nature Communications.
"Jejich lebky jsou ve skutečnosti velmi, velmi velké. Odhadovaná lebeční kapacita je 1 700 až 1 800 kubických centimetrů. Jsou tak mnohem robustnější," uvedl Christopher Bae pro CNN. Otázka správné kategorizace Homo juluensis ale vyvolává početné kontroverze. Někteří vědci totiž nesouhlasí s jejich zařazením na úroveň nového druhu.
[chooze:article;value:470253]
Pokud by ale předpoklad Baea a Wu byl správný, mohlo by se jednat o vyřešení jedné z největších záhad lidské evoluce. Tu rozpoutal objev malíčkové kosti v jeskyni Denisova v pohoří Altaj v Rusku. Právě tato fosilie podle analýzy DNA představuje důkaz odlišné starověké lidské populace, kterou vědci podle naleziště nazvali denisované.
Stopy denisovanské DNA nese i mnoho dnes žijících lidí. Kvůli nedostatku zkamenělin ale odborníci stále přesně nevědí, jak denisované vypadali a žili. Řadu fosilií nalezených v Číně během minulého století vědci kvůli tehdy obecně zastávaným názorům o lidském původu přehlíželi. Zkameněliny s neobvyklými rysy tak klasifikovali jako "meziprodukty" primitivnějších hominidů, jako byl například Homo erectus (člověk vzpřímený).
[chooze:article;value:562726]
"Posledních 50 let fosilních objevů jasně ukázalo, že v žádném okamžiku v minulosti neexistovala pouze jediná linie hominidů," sdělila Carrie Mongleová, odborná asistentka na katedře antropologie na Newyorské státní univerzitě ve Stony Brooku. "Kvůli tomu dává smysl, že by se počet druhů zastoupených asijskými fosiliemi měl přehodnotit. Neměli bychom jen předpokládat, že je lze všechny shrnout dohromady," doplnila.
V Německu byl objevený tajemný amulet. Mohl by přepsat historii (12/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.