Naši klienti se cítí, jako by přišli o dítě, říká majitel krematoria pro zvířata

V České republice jsou miliony domácích mazlíčků, které chovají lidé u sebe doma. Když ale lidem jejich pes nebo kočka zemře, přichází kromě nesmírného smutku i otázka, co udělat s tělem zvířete. Odpověď nabízí ředitel pohřebního ústavu pro zvířata Jan Šípek, který byl hostem pátečního dílu pořadu Naše Česko.

Domácí mazlíčky si mohou od roku 2014 pohřbívat lidé na zahradě bez větších omezení. Řada lidí se však radši obrací na profesionály, kteří se zabývají kremací zvířat. "Tuto možnost lidé volí, pokud nemohou pohřbít na zahradě anebo chtějí své zvířátko zpopelnit. Spousta lidí chce mít to zvířátko doma v urně nebo popel rozptýlit na místě, které to zvířátko mělo rádo," vysvětlil Šípek.

Jeho firma poskytuje lidem možnost se se svými zvířecími miláčky naposledy rozloučit. "My máme obřadní síň v Praze a Ostravě, kam mohou lidé přijít a v nějaké míře se s ním rozloučit, děti často nosí svým zvířátkům poslední vzkaz nebo obrázek, a pochopí tak, že tímhle to tedy všechno končí," vysvětlil Šípek.

[chooze:article;value:591983]

​Právě děti by podle něj neměly u zvířecích pohřbů od určitého věku chybět. "Je to lepší i pro děti, pokud dokáží pochopit smrt. Podle psychologů je správně i to, aby byly u pohřbu, protože jim to pomůže pochopit i smrt u lidí," poznamenal Šípek.

Své zaměstnance si Šípek vybírá i podle toho, jestli sami nějaké zvíře doma mají. "Všichni naši zaměstnanci mají nějaké zvíře. Podle toho si kolegy vybíráme, aby vnímali, že je ta služba potřebná. Chceme empatické lidi, kteří chápou, že ztráta třeba i morčete je velká," poznamenal.

Podle Šípka může být dokonce ztráta zvířete srovnatelná se smrtí dítěte. "Když k vám přijde smutný člověk, který ztratil miláčka, který mu dělal radost 15 let, zažívá hrozné chvilky. Naši klienti prožívají podobné pocity, jako kdybyste ztratili dítě. My se snažíme tu ztrátu zmírnit," dodal.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.