Součástí dohody, na které se státy EU shodly na začátku prosince minulého roku, by měl být konec nejen malým obalům, ale i dalším jednorázovým plastům, jako jsou některé sáčky, fólie na letištní zavazadla nebo plastové výplně krabic.
Od roku 2030 byste se tak neměli prokousávat k vašemu objednanému zboží přes smět plastové fólie či vzduchových polštářků. "Hlavním cílem je snížit množství obalového odpadu do konce roku 2040 o 15 procent. To znamená i omezit objem obalového materiálu. Pro přepravu malých předmětů se nebudou používat dvojité stěny, falešná dna a nepřiměřeně velké obaly," uvedla pro Novinky.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí.
Komplikace je to i pro velkou část hotelů. Ty malá balení mýdel, šamponů nebo porcovaná másla či marmelády běžně využívají. Majitelé hotelů se brání tím, že konec těmto jednorázovým plastům povede naopak k plýtvání potravinami.
[chooze:article;value:584097]
Problém ale čeká i ostatní firmy. Ty budou muset například snížit objem vzduchu v obalech. V praxi to znamená, že byste od nového desetiletí například neměli narážet na napůl prázdný sáček brambůrků.
Průměrně vyprodukuje každý Čech 26 kilogramů plastového odpadu z obalů ročně. Toto číslo by se mělo snížit i díky zálohování plastových lahví, které by mělo začít platit od roku 2027.
Zálohy na plasty a plechovky se blíží. Výrobci i obchody změnu vítají (18. 11. 2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.