Zahraniční média píší o tom, že dánská vláda údajně dala Spojeným státům nabídku. Pokud se skutečně obávají hrozby z Číny nebo Ruska, může jim Dánsko pomoct například tím, že povolí USA zvýšit vojenskou přítomnost v Grónsku.
Do Kodaně dokonce přiletěl i grónský premiér a sešel se s dánskou premiérkou. Na tiskové konferenci pak řekl, že lidé v Grónsku nechtějí být ani Dánové, ale ani Američané.
[chooze:article;value:592133]
Grónsko je přitom nejméně zalidněná země na světě. Paradoxně na největším světovém ostrově žije pouze 56 tisíc obyvatel. Ačkoliv je Dánsko vzdálené od Grónska tisíce kilometrů, pojí je úzký vztah. "Dánsko má s Grónském hodně historické spojení. Od doby vikingské už, byla by to škoda, kdyby Dánsko o Grónsko přišlo," říká Jakub Černík, Čech žijící v Kodani.
"Dánsko je prostě součástí DNA Gróňanů, ať se to některým Gróňanům líbí nebo ne. Ty země jsou spolu úzce provázané," tvrdí Helena Březinová, skandinavistka z Univerzity Karlovy. Podle ní z Dánska do Grónska proudí obrovská finanční podpora. "Každý rok je to 5 až 7 miliard. Dánové za to nemají finančně vůbec nic, ale mají přístup do arktické rady a geopoliticky důležité území," dodala Březinová.
"Myslím, že nám Grónsko nepomáhá ekonomicky, možná v politice. Ale na můj život nemá žádný vliv," uvedl Dán Martin Rogne.
Gróňané jsou díky Dánsku občany Evropské unie. Pokud by se skutečně v budoucnosti rozhodli osamostatnit, čekalo by je důležité rozhodnutí – zda zůstanou Evropany, nebo si zkusí americký způsob života.
V roce 2008 si Gróňané odhlasovali v referendu zákon o samosprávě. Získali tak více pravomocí od dánské vlády. Ta si například ponechala moc nad měnovou politikou, nebo zahraniční záležitosti.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.