Čína buduje speciální flotilu. Podle odborníků to může být příprava na invazi

Minimálně tři, ale pravděpodobně pět a více speciálních lodí buduje Čína podle webu Naval News. Má jít o plavidla s dlouhými výsuvnými mosty, která dokáží vylodit velké množství vozidel nebo tanků na pevninu.

Jejich vznik má web údajně potvrzený z několika zdrojů. Výsuvné mosty mají být dlouhé 120 metrů. "Lze ji použít k dosažení pobřežní cesty nebo zpevněného povrchu za pláží. Na zadním konci je otevřená plošina, která umožňuje dalším lodím kotvit a vykládat," popsal web.

[chooze:article;value:587279]

​Potenciálně by je mohla Čína použít k invazi na Tchaj-wan. "Invaze na Tchaj-wan z pevniny by vyžadovala velký počet lodí pro rychlou přepravu personálu a vybavení přes průliv, zejména pozemních prostředků, jako jsou obrněná vozidla," řekla výzkumnice z think-tanku Rada pro geostrategii Emma Salisburiová.

"V rámci přípravy na invazi, nebo přinejmenším proto, aby Čína získala tuto možnost jako nástroj nátlaku, bych očekávala, že dojde k výstavbě lodí, které by mohly tuto přepravu uskutečnit," dodala.

Jak popsal deník The New York Times, v prosinci Čína na moři poblíž ostrova spustila největší námořní manévry za tři dekády. Na vodě se podle Tchajwanců pohybovalo téměř 90 čínských plavidel.

[chooze:article;value:587870]

​Vlastní flotilu mezitím buduje i Tchaj-wan. Jak uvádí agentura AP, ve čtvrtek demonstroval svou obrannou připravenost cvičením se svými raketovými čluny třídy Kuang Hua VI a hlídkovými loďmi třídy Tchuo-ťiang.

Čínská autoritářská komunistická vláda jedné strany odmítá od roku 2016 téměř veškerou komunikaci s tchajwanskými vládami, které podporují nezávislost. Čína považuje Tchaj-wan za součást svého území, které chce dostat pod kontrolu.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.