Trump chce pět procent na obranu. Reálné to není podle Fialy ani ekonomů

"Evropa je v tom za nepatrný zlomek peněz, než za které jsme v tom my. Proč dáváme o miliardy a miliardy dolarů víc peněz než Evropa?" řekl v úterý Trump na tiskové konferenci na Floridě podle webu Politico. Chtěl by, aby spojenci na obranu dávali pět procent HDP. Pro Česko by to znamenalo 2,5násobek současných rekordních výdajů.

Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) je zvyšování výdajů nutné. "Už dnes víme, že dvě procenta jednoduše nestačí! Splácíme enormní dluh za období, kdy předešlé vlády obranu nevnímaly jako prioritu. A zároveň čelíme stále se prohlubující bezpečnostní krizi," řekla pro TN.cz. "Hranice pěti procent je bohužel nejen pro nás, ale i pro většinu členských států Aliance v tuto chvíli vzdáleným milníkem," dodala ale.

[chooze:article;value:591473]

​Za aktuální dvouprocentní výdaje je rád i premiér Petr Fiala (ODS). "Je jasné, že ta dvě procenta, to bude minimální hranice. (…) Pokud bude docházet k nějakému navýšení toho závazku, tak to určitě nebude z roku na rok. (…) Myslím, že spíš realistické je bavit se o nějakých třech procentech v horizontu několika let," uvedl. Debatě o zvyšování výdajů se podle něj ale Česko nebrání.

"Tématem by se jistě musela zabývat vláda jako celek v reakci na konkrétní požadavky NATO na spojence. Obecně lze říct, že pokud by se kabinet na navýšení výdajů na obranu shodl, bylo by následně úkolem ministra financí tyto prostředky v rámci státního rozpočtu nalézt," komentoval požadavek mluvčí ministerstva financí Stefan Fous.

[chooze:article;value:591575]

Problém by bylo i procento navíc

"Donalda Trumpa je třeba vnímat jako byznysmena. Když hovoří o pěti procentech HDP na obranu, je to potřeba vnímat jako jeho vstupní pozici do dalších jednání a tato pozice je pochopitelně nadstřelená," vysvětloval pro TN.cz ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček. Podle něj jde o naprosto nerealistický požadavek.

"Spočítali jsme z poslední vydané listopadové predikce, a to na rok 2025, že kdyby to mělo být pět procent HDP, je to 420 miliard korun," přiblížila Černochová. Pro srovnání, od roku 2021, kdy mělo Česko rekordní schodek rozpočtu 420 miliard, se podařilo ho snížit na loňských 271, tedy o necelých 150 miliard. Oproti loni utraceným 167 miliardám na obranu by zvýšení na pět procent HDP znamenalo 253 miliard navíc – dvojnásobek schodku schváleného na rok 2025.

[chooze:article;value:588872]

​Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila by ale i zvýšení o jedno procento, o kterém mluví premiér, bylo tvrdou ránou pro rozpočet. "80 miliard je obrovská částka. My jsme vloni měli obrovský problém konsolidovat o 30–40 miliard," řekl TN.cz.

"My bychom to mohli udělat na dluh tahem pera už příští rok. Tohle ale má být trvalý závazek, každý rok by se to mělo opakovat, a to už dělat na dluh by bylo hodně extrémní," pokračoval. Ve stavu, kdy by 80 miliard nebylo existenční hrozbou, by podle něj mohl rozpočet být za sedm let, kdy prý ale Česko dožene třeba důchodový systém.

"Vždycky to bude problém. Kdybych toto chtěl udělat, tak bych musel občanům vysvětlit, že za to budeme muset něco obětovat. (…) Čekat na období, kdy 80 miliard v rozpočtu nebude významných, to bychom se asi nedočkali," dodal Hradil. A jednoduché podle něj nemusí být ani tolik peněz utratit.

[chooze:article;value:591289]

​"Pakliže budeme chtít zvyšovat výdaje na obranu a chovat se jako spolehliví spojenci, tak budeme muset jiné výdaje snižovat," myslí si Křeček. Česko by podle něj mělo snížit počet svých výdajových priorit. Navrhoval by třeba přehodnocení Green Dealu.

S burcováním k větším výdajům na obranu ale není Trump sám. "Je čas přejít na válečné myšlení. A zvýšit naši obrannou výrobu a výdaje na obranu," řekl v prosinci v projevu generální tajemník NATO Mark Rutte. Doplnil, že ruský armádní rozpočet může letos přesáhnout i osm procent HDP.

Loňským výdajům na obranu se tento týden věnovaly Televizní noviny. Podívejte se na reportáž (1/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.