Podle Nerudové je hlavní to, aby Evropa zůstala bezpečnou. Evropskou unii považuje za nejúspěšnější mírový projekt od druhé světové války, který má ale obrovský dluh. "Jednak v oblasti obranného průmyslu, tam musí Evropa přijít s programy navyšování výrobních kapacit, tak abychom měli dostatečné kapacity například pomáhat Ukrajině, ale také k tomu, kdyby Donald Trump (nastupující americký prezident, pozn. red.) se takovým způsobem třeba nepodílel v NATO, tak abychom byli schopni mít dostatek zbraní a střeliva k obraně," prohlásila.
Mír je, jak řekla Nerudová, zásadní věc, bez které nedosáhneme blahobytu a vyšší kvality života. "Musíme vynaložit maximální úsilí na to, abychom mír v Evropě udrželi. V tuto chvíli nedokážu říct, jakou cenu ten mír má. To musí říct odborníci, co potřebujeme k tomu, abychom byli schopni ubránit svoji kvalitu života a bezpečnost v Evropské unii, a od toho by se to mělo odvíjet. Čili ta otázka není, kolik si můžeme dovolit. Pro nás je mír nezbytný předpoklad pro kvalitu života, kterou známe, a pro to, abychom mohli mít nějaký hospodářský růst. Je to ta nejdůležitější věc, na kterou vždycky musíme myslet," vyjasnila.
[chooze:article;value:591239]
Předsednictví Evropské unie má nyní Polsko, které aktuálně dává na obranu více než čtyři procenta HDP. Nerudová naznačila, že i proto očekává debatu na evropské úrovni o možném navýšení výdajů na obranu. "Myslím si, že to bude obrovský posun od maďarského předsednictví, protože upřímně za maďarského předsednictví se ničeho moc nedosáhlo. Já jsem jednala už s polským předsednictvím, které začalo v listopadu, tak mám pocit, že skutečně chtějí dělat velké věci, že do toho nastoupili velmi aktivně, takže očekávám, že se budou snažit věci posouvat na rozdíl od maďarského předsednictví, které to tak trošku bojkotovalo," zhodnotila Nerudová.
Druhým velkým dluhem v oblasti bezpečnosti je migrační politika. Nerudová očekává od Evropské komise, že přijde s návratovou směrnicí, tedy s dopracováním migračního paktu a s řešením situace ve třetích zemích. "To je to, co aktuálně trápí Evropskou unii, konec konců viděli jsme to v Německu, že skutečně země jako Německo a Francie mají obrovský problém, a je potřeba to vyřešit," řekla. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.