Tak rychle prý na přelomu let ceny nájmů ještě nerostly. Přesto zájem o nájemní bydlení neklesá. Lidé často nemají jinou možnost.
"Přibývají lidé, kteří nedosáhnou na hypotéku, a zároveň přibývá lidí, kteří za ty ceny těch nemovitostí a potažmo poplatky bankám do vlastního bydlení ani nechtějí. Teď je ten nájem vyšší o 15, leckdy i o 20 % než ve stejnou dobu v loňském roce," řekl realitní makléř Tomáš Kučera.
"Asi nejoblíbenější byty jsou 2+kk, protože je může mít jedna osoba, dvě osoby, ale leckdy také celá rodina," popsala realitní makléřka Petra Holíková.
[chooze:article;value:590623]
V hlavním městě připadá na jeden inzerát průměrně 108 zájemců, v Brně je to zhruba polovina a například v Plzni téměř 40.
"Je prostě nedostatek bytů, takže ta konkurence je velká a ty nájmy letí velice rychle nahoru. To znamená, že v Praze se dostaneme určitě někde okolo 450 korun za metr čtvereční v nájmu v průměru," vypočítal ekonom Petr Studnička.
Nejvýrazněji prý rostly ceny nájmů v Olomouckém, Pardubickém nebo Jihočeském kraji.
[chooze:article;value:590664]
"Vyjma té lokality, která je teda stěžejní, tak je i důležité, co nabízí to okolí. Ty mladé rodiny rády sportují, mají spoustu koníčků. Je důležité, aby to nebyl jenom byt, ale třeba i garážové stání. Dobrá jsou i nějaká sportovní centra v blízkosti," pokračovala Holíková.
Ve většině měst vychází cenově lépe obecní byty. I tam si ale nájemníci připlatí. "Nájemné se zvyšuje o inflaci, jako je běžně standardní," vzkázala Alexandra Udženija (ODS), náměstkyně pražského primátora pro oblast bytové politiky.
Podle realitních makléřů přibývá lidí, kteří dávají přednost spolubydlení v rodinném domě. Tam se ceny průměrně pohybují mezi 35 až 40 tisíci. Pokud se na nájem složí například dvě domácnosti, můžou výrazně ušetřit.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.