Snahy o své osamostatnění chce v roce 2025 vyvinout Grónsko. Premiér Grónska Múte Egede ve svém novoročním projevu oznámil, že hodlá zatlačit na dánský parlament, aby povolil největšímu ostrovu na světě se od Dánska odtrhnout. "Je čas, abychom vykročili vstříc budoucnosti sami a určili si, s kým budeme obchodovat a jednat," prohlásil podle portálu DR Egede.
Součástí Egedeho plánů na vyhlášení nezávislosti je referendum, které chce v Grónsku uspořádat. "V nadcházejícím volebním období musí být vytvořeny podmínky na základě možností, které už máme," dodal Egede.
Aby mohlo Grónsko vyhlásit nezávislost, potřebuje k tomu podle zákona o sebeurčení svolení dánského parlamentu. To však nemá jisté. V parlamentu aspoň dvě strany, které nezávislost Dánska odmítají. "V této debatě ohrožujeme geopolitický vliv Dánska za cenu toho, že se bude moci odtrhnout 50 tisíc lidí, kteří v Grónsku žijí. Je to nezodpovědné," prohlásil podle portálu BT poslanec Dánské lidové strany Mikkel Bjørn.
[chooze:article;value:585674]
Bjørn upozornil také na vzájemné vztahy Grónska a Dánska. "Vztah mezi námi je vzájemně prospěšný. Tato diskuze je vedena pomýlenou marxistickou analýzou, kdy je Dánsko vedené jako zlý kolonialistický stát, když je pravdou pravý opak," namítal Bjørn.
Grónsko je součástí Dánského království už po několik století. Pod kontrolu Dánů se dostal ostrov už v 10. století, kdy se na jeho březích usídlili norští vikingové pod vedením Erika Rudého. Do Grónska dorazili dokonce dříve než Iniuté, kteří tvoří většinu obyvatel ostrova.
Dánské království se v současnosti skládá ze tří celků. Kromě samotného pevninského Dánska jej tvoří také Grónsko a Faerské ostrovy, které mají status autonomního území. Jak Grónsko, tak Faerské ostrovy mají svůj vlastní parlament, vlajku i hymnu. Grónsko je z těchto tří území největší, zabírá 98 procent plochy celé země, obývá jej ale jen zhruba 50 tisíc lidí, tedy přibližně stejně jako více než tisícinásobně menší Faerské ostrovy.
Případ Grónska a jeho samostatnosti navíc není zcela bezprecedentní. Součástí Dánského království byl ještě relativně nedávno také Island, který byl stejně jako Grónsko v raném středověku osídlen Seveřany. Ke konci 19. století však na ostrově vzrůstaly nacionalistické nálady, které vyústili v mírové vyhlášení nezávislosti na Dánsku v roce 1918.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.