Rychlost ve sdílených zónách je omezena na 20 km v hodině a dopravní značky nahrazuje pravidlo pravé ruky. Výsledkem má být redukce desítek přebytečných dopravních značek v Česku. Zatím ale zmizely pouze ty v Brně.
V Brně platí sdílená zóna už téměř rok. A obyvatelé jsou s ní spokojeni. O zavedení sdílené zóny se už dlouho mluví i například v Berouně. Sdílená zóna by se měla objevit na Husově náměstí. Lidé jsou ale zatím spíše proti.
"Ti, kdo jezdí na kole, jsou spokojeni. Ti, kdo jezdí autem, spokojeni nejsou. Je to založeno na tom, že se všichni domluví," uvedla starostka Berouna Soňa Chalupová. Sdílená zóna v Berouně je tak zatím v nedohlednu. Podobná situace je i například v Hradci Králové, kde ji také chtěli zavést.
[chooze:article;value:589614]
I Praha si prý už vytipovala několik míst, kde by se měly sdílené zóny zavést. Například na Strossmayerově nebo Malostranském náměstí. Konkrétní datum ale ani po roce nikdo neví. Vláda si přitom ještě před rokem od sdílených zón slibovala zjednodušení a zefektivnění dopravy.
"Inspirujeme se v zahraničí. V místech, kde to funguje dobře, kde se třeba v historických centrech měst dají skloubit zájmy všech motoristů, ale i cyklistů a chodců tak, aby se různé druhy dopravy dokázaly potkávat," řekl vloni v prosinci ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
Skoro v žádných českých městech ale sdílené zóny ani po roce nevznikly. "Nic netlačí termínově na ta města, aby to zaváděla. Je to pro ně opravdu spíš možnost než povinnost," okomentoval Kupka situaci. Nadbytečné dopravní značky tak pravděpodobně v blízké době ještě nezmizí.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.