Česku hrozí nová epidemie chřipky. Nechte se naočkovat, radí odborníci

Podle dat SZÚ se v minulém týdnu s akutními respiračními infekcemi (AIR) v Česku potýkalo 1 575 lidí na 100 tisíc obyvatel. V mezitýdenním srovnání jde o podobný výsledek. Nejvyšší nemocnost je v Olomouckém kraji, mezi regiony však nejsou významné rozdíly. 

Podle expertů by ale situace už brzy nemusela být tak klidná. Stoupá totiž počet takzvaných chřipce podobných onemocnění (ILI). Nemocnost narostla o 50 procent, a to zejména u dětí. Jde například o nachlazení, rýmu a kašel nebo horečky. Nejhorší je situace na Vysočině a na Chrudimsku, kde je mezi dvěma až čtyřmi tisíci nemocných na 100 tisíc obyvatel.

"V České republice aktuálně cirkuluje směsice původců respiračních onemocnění: mykoplazmata, viry chřipky a řada nechřipkových respiračních virů včetně RSV. V příštích týdnech lze tedy očekávat další nárůst případů onemocnění způsobených těmito původci. V této souvislosti je opět třeba zdůraznit, že nejúčinnějším ochranným opatřením proti závažným formám respiračních virových onemocnění je očkování," říká Jan Kynčl ze SZÚ.

[chooze:article;value:584753]

Nárůst dokazují i data Evropského centra pro prevenci nemocí (ECDC). To eviduje nárůst prakticky ve všech evropských zemích. Odborníci radí se nechat proti chřipce naočkovat. "Lidé s nárokem na vakcínu proti chřipce, covidu-19 nebo dalším respiračním virům, obzvláště ti s vyšším rizikem vážných problémů, by se měli nechat naočkovat neprodleně," stojí v prohlášení ECDC.

"Vyzýváme k ohleduplnosti. Pokud se necítíte dobře, zůstaňte raději doma. Zejména při kontaktu s chronicky nemocnými a staršími příbuznými pak používejte ochranu nosu a úst a často větrejte,“ apeluje zástupce hlavní hygieničky Matyáš Fošum. 

Podle Fošuma se za podzim nechalo naočkovat přes 700 tisíc lidí. Oproti loňsku jich bylo o 15 tisíc víc.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.