Magnetické póly Země se neustále pohybují. Může za to zemské jádro, jehož vnější část je podle vědců plná roztaveného kovu, který se pohybuje a proudí. Na rozdíl od toho jižního je ale severní magnetický pól mnohem aktivnější.
"Magnetický severní pól se posledních 350 let potuloval po stejné části Kanady. Od 80. let 20. století však rychlost jeho pohybu vyskočila z 10 kilometrů za rok na 50 kilometrů," řekl pro web Business Insider vědec z Britské geologické služby (BGS) Ciaran Beggan.
[chooze:article;value:585537]
Podle týdeníku Newsweek se v posledních dekádách severní pól vydal ze západu směrem na východ, tedy na Sibiř. "Do roku 2040 budou všechny kompasy pravděpodobně ukazovat na východ od pravého severu," uvedl Beggan.
"V současné době opravdu nemůžeme dobře předpovědět, jak se poloha pólu změní za dalších 10 let. Nemohu tedy říci, zda někdy dosáhne Sibiře, protože se může za deset let zastavit a obrátit," mírní ale očekávání.
[chooze:article;value:585402]
Sledování změn magnetického pólu je zásadní pro vojenské navigační systémy, které na jeho poloze závisí. A neobejde se bez něj ani jakákoliv komerční GPS navigace. Proto BGS nebo americký Národní úřad pro oceán a atmosféru každých pět let vydávají nový magnetický model Země.
S rozdílem polohy geografického severního pólu, který je zakreslený na mapách a skutečného magnetického pólu, se musí počítat i při běžné práci s mapou a kompasem. Čím severněji člověk je, tím je větší rozdíl mezi severem na kompasu a severem na mapě.
NASA prozkoumá měsíc Jupiteru. Podle vědců by tam mohla najít mimozemský život. Podívejte se na reportáž (9/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.