Během dubna se budou hlásit k zápisu děti české, v červnu nebo červenci ty ukrajinské. Tak má fungovat nový princip při zápisech na základní školy, který ve Sněmovně podpořili poslanci všech parlamentních stran s výjimkou poslanců STAN.
"Po tom prvním zápise se uvidí, jak jsou třídy obsazené, kolik tam zbývá dětí. Bude tam možnost s ukrajinskými rodiči hovořit a třeba je směřovat k jiné škole. Holt budou muset jet o jednu, dvě stanice tramvají dál," tvrdí autorka znění zákona Renáta Zajíčková (ODS).
Dodává také, že to bude možnost pro ředitele, ne striktní nařízení. Pomoci to má hlavně ve velkých městech, kde je přetlak dětí největší. V některých pražských školách musí rodiče dokonce spoléhat na los.
[chooze:article;value:588900]
Tamní ředitelé ale říkají, že je to návrat k nespravedlivému systému, který platil ještě před dvěma lety. "Pokud by musel proběhnout los mezi českými dětmi, byl by ten druhý zápis zbytečný," upozorňuje ředitel ZŠ Námětí Bratří Jandusů v pražské Uhříněvsi Jiří Měchura.
"Oni mají stejná práva, jestli jsou ve spádové oblasti. Takže podle školského zákona mají stejné právo na přijetí, jako všichni ostatní," myslí si pak ředitelka pražské ZŠ U Obory Ivana Vodičková.
V menších městech pak takové problémy ředitelé škol nemají. "V současné době máme 24 ukrajinských žáků, s jejich umístěním problém není," říká ředitel královéhradecké ZŠ Pouchov Jiří Otčenášek.
[chooze:article;value:588795]
"Pokud na ně máme stejné nároky a klademe na ně stejné požadavky, tak by měli mít stejná práva. Toto je za mě diskriminační," staví se proti zákonu poslanec STAN Jan Berki.
"Jaká diskriminace? To se můžu ptát i obráceně, jestli nejsou diskriminovány české děti, když jim místa vezmou ukrajinské děti," namítá ale Zajíčková.
K 30. září 2024 bylo podle ministerstva školství v českých mateřských, základních a středních školách 53 246 dětí ukrajinských uprchlíků. To je o více než 5 tisíc dětí víc, než jich bylo vloni. Průměrně připadá jedno ukrajinské dítě na jednu školní třídu. Jsou ale i školy, kde je ve třídě 30 % ukrajinských žáků.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.