Strany víc cílí na mladé. Pro malé partaje mohou být jejich hlasy rozhodující

Zhruba osm a půl milionu lidí může v Česku volit. Přibližně 600 tisíc z nich přitom může jít k volbám na podzim poprvé. A jejich hlasy mohou rozhodnout. Proto například Mladá ODS začala točit videa, kde přibližuje témata, která řeší vláda nebo poslanci.

"Pro oslovování mladých lidí jsou jejich vrstevníci klíčoví, možná důležitější, než když se je snažíme oslovovat my z naší generace. Je hlavně potřeba, abychom řešili témata, která mladé lidi zajímají – vzdělání, bydlení, moderní technologie," řekl premiér Petr Fiala (ODS).

[chooze:article;value:586787]

​Podobným způsobem cílí na mladé voliče i hnutí ANO. Kromě Aleny Schillerové, která je na sociálních sítích jednou z nejaktivnějších, točí videa třeba mladí z marketingového týmu. "Teď se pojďme bavit o prachách, pan premiér už je myšlenkami v Německu," zní z jednoho z nich.

"Chystáme bombastický program na výstavbu nových bytů pro mladé. Nejen že budeme pracovat s Mladým ANO na volebním programu, dokonce to překlopíme tak, že budou všichni překvapeni, že na našich kandidátkách bude tentokrát výrazně více mladých lidí," popsal místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO).

[chooze:article;value:556405]

​I další parlamentní hnutí se snaží se svými mladými spolupracovat na tom, aby přitáhli prvovoliče. "Chceme komunikovat témata, která tyhle lidi zajímají, je to třeba bydlení nebo řešení duševního zdraví. Musíme si taky přiznat, že ne všechno, co tahle vláda poslední tři roky dělala, se povedlo. My to musíme reflektovat, musíme představit program, který bude důvěryhodný," vysvětlovala poslankyně hnutí STAN Barbora Urbanová.

"My budeme využívat mladé členy SPD, že i oni budou formou videí ze svého pohledu nabízet konkrétní řešení. A budou témata v té nejmladší generaci komunikovat," přiblížil předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

[chooze:article;value:586047]

​Mladé Pirátstvo už okusilo i tiskovou konferenci v prostorách Poslanecké sněmovny, kde jeho zástupci zvedli například téma dámských hygienických potřeb zdarma v souvislosti se schvalováním státního rozpočtu na příští rok. "Hygienické potřeby by proto měly být dostupné pro všechny bez ohledu na finanční zázemí dívek. Chceme ale taky víc investic do prevence závislostí a na školní psychology," uvedla předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřina Stojanová.

Samotní zástupci mladých voličů se ale k volbám staví různě. "Je to v podstatě jediný nástroj, který my jako lidi máme na to ovlivnit dění v našem státě," říkají někteří a většina oslovených se volit chystá. Pro některé ale politika není velké téma a nezajímají se o ni.

[chooze:article;value:580863]

​"Mladí lidé nabývají na významu až v těch minulých volbách a v těch příštích volbách budou určitě docela klíčoví," popsal politolog Milan Školník. "Politici nevěnují dostatečnou pozornost mladým lidem, jako třeba jiným skupinám, jako jsou třeba senioři, protože mladých lidí je málo, je to malá skupina, takže není pro politiky tak zajímavá," pokračoval.

Situace se ale podle něj mění a mladí budou klíčoví zejména pro menší strany s preferencemi okolo pěti procent. "Každý hlas, každá stovka hlasů nebo tisíc hlasů může v jednotlivých krajích rozhodovat," vysvětloval Školník. Menší strany na sociálních sítích podle něj mohou najít prostor, o který musí v tradičních médiích bojovat s těmi většími.

Své zástupce do Poslanecké sněmovny si budou lidé vybírat na podzim. Přesný termín voleb zatím prezident Petr Pavel nevyhlásil.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.