Například deník New York Times označil českou filharmonii za nestárnoucí poklad, který představil hudební dědictví své země v nejlepším světle. Čeští filharmonici odehráli pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova například instrumentální skladby Antonína Dvořáka.
Vystoupit v Carnegie Hall je pro většinu hudebníků nedosažitelný sen. "Carnegie Hall má, stejně jako každý slavný sál, mimořádnou atmosféru," popsal generální ředitel české filharmonie David Mareček.
[chooze:article;value:586798]
Ohlasy jsou výborné od kritiků i od vedení koncertní síně. "Ti nás pozvali a ti budou zase rozhodovat o tom, jestli filharmonii pozvou znovu i za pár let. Říkali, že to byla exemplární prezentace jedné národní kultury a že by se jim líbilo, kdyby na to navázali s dalšími zeměmi. Myslím, že se tam ještě podíváme," pronesl Mareček.
Podle ředitele vyšly po hudební stránce všechny tři večery. "Náš šéfdirigent Semjon Byčkov říká, že orchestr je jenom tak dobrý, jako jeho poslední koncert," uvedl ředitel.
Výběr hudby, která na koncertě zazní, je složitý proces. "Navrhovali jsme české skladby, ale nechtěli jsme jenom třeba Dvořákův cellový koncert, který je hodně známý, ale právě třeba Mou vlast, která je pro Čechy tou národní hudbou, ale pro Američany tak známá není. Bylo docela těžké prosadit alespoň její polovinu – Vyšehrad, Vltavu a Šárku," popsal Mareček.
[chooze:article;value:576807]
"Bylo fajn vidět, že americké publikum je přijímá dobře, takže možná někdy příště budeme moci hrát celou Mou Vlas," doufá ředitel filharmonie. Rok 2024 je rokem české hudby, protože letos má řada českých skladatelů kulatá výročí. Například Bedřich Smetana by oslavil 200. narozeniny.
"Hráli jsme taky Mahlera, který sice není český skladatel, ale narodil se na území dnešní České republiky," doplnil Mareček. Dále zazněla Glagolská mše Lukáše Janáčkova.
Českou filharmonii čeká v příštím roce nejprve rezidenční turné. To znamená, že v daných městech odehrají vždy více než jeden koncert. Dále mají naplánovanou řadu koncertů v Česku.
"Jsme asi jeden z posledních orchestrů, který je opravdu národní reprezentace, protože ty slavné orchestry jsou strašně multikulturní a my jsme pořád z 96-97 procent český orchestr," uzavřel generální ředitel české filharmonie David Mareček.
Na celý díl pořadu Za pět minut dvanáct se můžete podívat zde:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.