[chooze:gallery;value:38202]
V Jižní Koreji to vře. Prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo, povolal armádu a po šesti hodinách své šokující rozhodnutí zrušil, když se proti stannému právu postavily parlament i vláda, uvedla CNN.
Vojáci už jsou zpět v kasárnách a tisíce lidí shromážděné před parlamentem v Soulu i na dalších místech požadují od rána (v Jižní Koreji je oproti našemu času o osm hodin více, pozn. red.) prezidentovo odstoupení. Demokratická strana, nejsilnější představitelka opozice, která má v zákonodárném shromáždění většinu, vyzvala prezidenta, aby okamžitě rezignoval, jinak zahájí impeachment, tedy proces zproštění funkce.
[chooze:article;value:586370]
"Jun Sok-jolovo vyhlášení stanného práva je jasným porušením ústavy," cituje prohlášení Demokratické strany jihokorejská zpravodajská agentura Jonhap.
K politikům se přidaly i odbory. Nejsilnější centrála v zemi vyhlásila časově neomezenou generální stávku, dokud prezident neopustí úřad. Proti Jun Sok-jolovi se dokonce postavila i jeho vlastní strana. Na mimořádné schůzi většina členů vedení požadovala dle korejských médií jeho vyloučení, stejně jako rezignaci ministra obrany, který údajně vyhlášení stanného práva navrhnul.
Opoziční strany jihokorejského parlamentu podaly návrh na prezidentovo odvolání. Návrh podepsalo 40 poslanců ze šesti stran, píše portál Korea Herald. Poslanci by se jím měli zabývat už v pátek.
Opozice tak učinila jen několik hodin poté, co prezident stanné právo vyhlásil. "Prezident spáchal akt srovnatelný s velezradou, když mobilizoval armádu. Je jisté, že nemůže zůstat v úřadu. Impeachment je nevyhnutelný," prohlásil předseda poslaneckého klubu opoziční strany Budujeme Koreu Hwang Un-ha.
Hromadnou demisi podali již všichni prezidentovi nejbližší spolupracovníci. Sám Jun Sok-jol se dosud na veřejnosti neukázal a odvolal svůj program. Mimo jiné byla odložena návštěva švédské oficiální delegace vedená premiérem plánovaná na tento týden.
[chooze:article;value:584422]
Konzervativec Jun Sok-jol je po více než dvou a půl letech v čele země mimořádně nepopulárním prezidentem, který čelí skandálům souvisejícím s korupcí v jeho okolí. Odmítl například nezávislé vyšetřování manželky a několika vysokých úředníků. Po dubnových volbách, které byly považovány za referendum o jeho podpoře, ztratil spolu se svou stranou parlamentní většinu a nebyl schopen prosazovat svou politiku. Opozice mu shodila ze stolu státní rozpočet a požadovala odvolání prokurátorů, kteří podle ní zahráli do autu vyšetřování zmíněných skandálů.
Prezident sice při vyhlášení stanného práva argumentoval obavami z vlivu komunistické Severní Koreje na jeho odpůrce, ve skutečnosti podle pozorovatelů citovaných například BBC hrál vabank o udržení moci s pomocí armády.
Jihokorejský prezident vyhlásil stanné právo. Parlament ho odmítl, zavládl chaos (12/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.