Povodně budou častější. Vykupujeme od lidí pozemky, ozvěte se, vyzval Hladík

V pořadu Napřímo popsal Petr Hladík (KDU-ČSL), jak s tíživou povodňovou situací ministerstvo životního prostředí naložilo a co pro zlepšení protipovodňových opatření plánuje udělat. Stát má zájem o pozemky, které velká voda nejvíce zasáhla. Jde hlavně o místa se spadlými či obecně těžce zasaženými domy. V takových situacích mohou lidé sami zažádat o vykoupení své nemovitosti.

"V těchto místech stát chce vykoupit od lidí pozemky. Chce, aby z toho bylo veřejné prostranství, aby tam byl třeba protipovodňový val, abychom využili této možnosti a připravili se na nějakou další povodeň. Zvlášť na tom Jesenicku, kdo to znáte, je to hluboké údolí, nedá se tam postavit žádná přehrada nebo nějakým způsobem opevnit ty hráze," sdělil Hladík.

Lidé, kteří žijí v záplavových oblastech, mohou svou nemovitost státu sami nabídnout. "Nabídka je hlavně u těch pozemků, kde ten dům spadl nebo je v takovém stavu, že se nebude ani opravovat. Ta nabídka prostě platí, a pokud by někdo dobrovolně chtěl třeba vyměnit ten pozemek, přestěhovat se trošku dál od té vody, tak stát toto nabízí. My jsme nabídli obcím a městům státní pozemky, které mohou využít," dodal Hladík.

[chooze:article;value:585512]

Hladík se dále také vyjádřil k různým predikcím týkajícím se dalších povodní, které by Česko mohly v budoucnosti zasáhnout. "Bude to prostě chodit častěji. Co je důležité, je, že to nebudou jenom povodně rozsáhlého charakteru, ale můžou to být i bleskové povodně," uvedl.

Naše krajina se proto musí co nejlépe připravit na nově příchozí hrozby. Je tedy potřeba ji dobře financovat. "Já musím říct, že pro mě je to velmi prioritní téma, a finančních prostředků máme proto dost. My jsme teď asi 14 dní nazpět vypsali 800 milionů korun na nové krajinné prvky. To znamená stromy, stromořadí, remízky, terasy, průlehy, mokřady směrem do volné přírody a krajiny," zhodnotil.

​V průběhu rozhovoru se také vyjádřil ke své neúspěšné kandidatuře na prvního místopředsedu strany KDU-ČSL. Ačkoliv byl jediným kandidátem, vysněný post nezískal. Jeho konzervativnější straníci mu totiž příliš často vyčítali, že se až moc soustředí na téma ekologie a ochrany životního prostředí. "Těch věcí je prostě hodně, že jsem někdy až příliš aktivní, někdy moc zelený, že málo některé věci vysvětluju, že něčeho bych měl dělat víc, něčeho zase méně... Byla tam celá řada věcí," okomentoval svou prohru Hladík. 

[chooze:article;value:585378]

Během rozhovoru prodiskutovali také často řešené téma zálohování PET lahví. "900 milionů obalů nám leží v přírodě nebo na skládce. Ta hodnota těch obalů, těch PET lahví nebo plechovek, je zhruba půl miliardy korun. 11 až 14 tisíc tun hliníku, který někde těžíme, já nevím, třeba v Africe, tak 11 až 14 tisíc tun hliníku každý rok zůstane v té přírodě nebo uložíme na skládku," popsal Hladík. 

Na celý rozhovor, kde se Hladík vyjádřil také ke zdražování PET lahví nebo k tomu, jak vnímá stranickou rivalitu, se podívejte pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.