Zdražovalo se málo, někdo i zlevnil. Expert řekl, jak to vidí s cenami skipasů

Mráz a teploty klesající pod bod mrazu, v takovém duchu se nese počasí posledních dnů. Sníh má padat na Moravě a ve Slezsku. Napadnout pak může 5 až 12 cm nového sněhu, lokálně i více.

Podle Knota jsou lyžařská střediska na aktuální podmínky připravena již delší dobu. "Co se týče novinek letošní sezóny, investice tohoto roku jsou velmi vysoké. Jen do lyžařské části na Dlouhé Moravě bylo investováno přes 800 milionů korun. Máme dvě nové lanové dráhy a podobně," uvedl.

Poslední roky nebyly podle Knota pro lyžování ideální. Souvisí to nejen s covidovou pandemií, ale i energetickou a inflační krizí a výzvami počasí. Minulá sezóna začala standardně s vysokou návštěvností od prosince do ledna. Začátkem února se ale vše obrátilo a po dobu šesti týdnů pršelo.

[chooze:article;value:573304]

Ceny skipasů i dalších služeb v horských oblastech podle Knota zatím také vypadají dobře. Zhruba dvě třetiny středisek oproti loňskému roku nezdražily. Zbývající třetina zdražila jen mírně o 1–3 % a některé skiareály dokonce oproti loňsku zlevnily. Díky rozvíjejícímu se trendu objednávek dopředu mohou lidé ušetřit až 30 % z pultové ceny. 

"Myslím, že zájem bude za standardní sezóny a počasí vysoký. Tak se to vždycky ukazuje. My jsme tradičně lyžařskou zemí, takže u nás je 80 % českých návštěvníků, zbytek je z ciziny," sdělil ředitel asociace. Klimatické změny jsou pro sjezdovky jednou z největších výzev a adaptují se investicemi. "Jsou to investice do zasněžování, které se zefektivňuje, ale i do roleb a zařízení v nich. To jsou všechno věci, které v podstatě pomáhají eliminovat výkyvy počasí. Je to potřeba u nás i v Alpách, jiná cesta v podstatě moc není," vysvětlil. Celý rozhovor si poslechněte pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.