"V otázce podpory Izraele lze očekávat ještě mnohem silnější podporu a řekl bych, že i dost nekompromisní přístup k jakýmkoliv palestinským požadavkům a ještě tvrdší přístup vůči Íránu než doposud," zhodnotil Beneš.
Je také otázka, jak to bude vypadat s vojenskou pomocí Ukrajině. "Není úplně jasné, jakým směrem se Donald Trump v otázce války na Ukrajině bude ubírat. Dává teď dohromady tým, který mu v tom bude radit a který bude zaujímat nějaké pozice a možná ho do určité míry i mírnit," řekl Beneš.
Jak Beneš poznamenal, Trumpovi voliči často pochází ze států, kde se vyrábí zbraně. "Bylo by hloupé a nestrategické, kdyby Donald Trump šel proti svým vlastním voličům, proti těm lidem, kteří mu hodili hlas a přišli by tím, že by přestal podporovat ukrajinské vyzbrojování, o práci. Uměl bych si představit, že Donald Trump vymyslí řešení, které bude prospěšné především pro americké zbrojařské firmy, aby například Ukrajina nějakým způsobem více platila," dodal.
Co se týká NATO, vzhledem k Trumpovým proklamacím Beneš očekává, že evropští členové Aliance budou muset zřejmě více investovat do vyzbrojování. "Samozřejmě se hovoří o asertivním stylu Donalda Trumpa vůči Severoatlantické alianci, ten styl byl dost zjevný v prvních letech, kdy Donald Trump byl prezidentem. Můžeme očekávat víceméně to stejné," shrnul.
[chooze:article;value:582561]
Trumpův nový kabinet
Trumpa čeká také sestavení nového kabinetu. Za strůjkyni jeho volebního úspěchu bývá označovaná Susan Wilesová, šéfka kampaně. Z té by se mohla stát vedoucí jeho kanceláře.
"Hovoří se například o tom, že post ministra zahraničních věcí by mohl zastávat Marco Rubio. Samozřejmě hodně se spekuluje o tom, že by i Elon Musk a Robert Kennedy Jr. mohli nějakým způsobem zasáhnout do té administrativy, ale u obou dvou je problém v tom, že by museli projít v americkém federálním senátu, ve kterém republikáni teď získali většinu, různými slyšeními, muselo by se nějak se podívat do jejich historie, a to asi není něco, co by některý z nich chtěl," popsal Beneš.
Jak Beneš upozornil, Donald Trump vyhrožoval při volební kampani ve vztahu především k Číně s Evropské unii navýšením cel. "Budou to tlaky na zemědělské produkty, ve vztahu k Evropské unii to můžou být tlaky na automobilový průmysl. Pro Unii a země jako například Česká republika, které jsou dost závislé na automobilovém průmyslu, to nejsou dobré zprávy," míní.
[chooze:article;value:582300]
Vnímání prohry Kamaly Harrisové
Reportérka TV Nova Kateřina Vodvářková sledovala dění na Howardově univerzitě, kde měla demokratická kandidátka Kamala Harrisová svůj volební štáb. Popsala, jak tam vypadala nálada. "Byli jsme tam od těch prvních okamžiků, kdy tam začaly proudit natěšené davy plné optimismu, euforie, doufaly, že uvidí první ženu v čele, a doufaly, že Kamala Harrisová přepíše historii a že vyhraje," přiblížila.
"Od toho počátečního optimismu a natěšení jsme celou noc mohli sledovat, jak se ta nálada měnila až v úplné zklamání. Spousta lidí opravdu nešetřila emocemi, když v noci opouštěla Howardovu univerzitu, a okolo jedné hodiny ráno pak úředníci tu budovu úplně uzavřeli, když bylo jasné, že Kamala Harrisová nevystoupí," dodala.
K Američanům také promluvil nynější prezident Joe Biden. Snažil se vystupovat smířlivě a mluvil o potřebě Američany spojit. Je to vůbec ještě možné? "Já si myslím, že ne. Bude to stát ještě opravdu hodně času a hodně práce, pokud se to vůbec podaří. Po tom rozdělení, které vnímáme, a to nejenom v posledních čtyřech letech, ale i v těch čtyřech letech předchozích, v podstatě od chvíle, kdy Donald Trump nastoupil jako prezident v roce 2017, tak od té doby se opravdu americká společnost výrazně polarizovala a myslím si, že to bude chtít mnohem více, než co dokáže napravit jeden projev Joea Bidena," hodnotí Vodvářková. Na celý díl pořadu se můžete pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.