Lidé si na důchod počkají déle. Čelíme radikálnímu poklesu porodnosti, říká politolog

Novela penzí, která prošla Sněmovnou, souvisí se dvěma klíčovými změnami. Kromě jejich snížení se současně zvýší doba odchodu do důchodu. Aktuální odchodový věk 65 let se posouvá o další dva roky.

Mezi novinky, jež ovlivní desítky tisíc lidí, patří i na poslední chvíli přidaný pozměňovací návrh. Ten podle odborníka "radikálním způsobem snížil možnosti lidí v náročných profesích odejít do předčasného důchodu, kdy původně se to mělo týkat až 127 tisíc lidí, najednou je těch lidí jenom 15 tisíc".

Ke změnám vládní koalici přinutila i jedna z nejvyšších inflací, kterou mělo Česko v porovnání s ostatními státy v Evropské unii. "Kvůli nastavenému valorizačnímu schématu, kdy jakmile se inflace zvýší o 5 %, vláda musí dorovnat důchody. Tam se objevil obrovský nárůst důchodů, se kterým vláda nepočítala, a narušilo jí to celkovou fiskální politiku," komentuje politolog.

[chooze:article;value:582467]

​Mezi problematické oblasti patří i úbytek práceschopných lidí a tím pádem i více obyvatel čerpajících důchod. Valeš upozorňuje, že se nedostatečně zdůrazňuje posílení pilíře a hledání nových zdrojů financování.

Jak expert vysvětluje, s nedostatkem financí souvisí i radikální pokles porodnosti. Za poslední dva roky se snížila ze 120 na 90 tisíc narozených dětí ročně. "Jestliže nebudete mít dostupný byt, tak nemůžete založit rodinu, je to úplně jednoduché. Všichni čeští politici o tom občas hovoří, ale nikdo nepřiložil ruku k dílu," dodává.

Pakliže se nenavýší příjmy současného systému a zároveň nevzroste porodnost, situace se ve státě nezmění. Znamenalo by to více důchodců než dětí, a tedy málo financí na pomyslném důchodovém účtu. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.