V Jihočínském moři roste napětí. Čína totiž v úterý oznámila, že na dně moře učinilo její námořnictvo znepokojivý nález. Objevilo tam takzvané podmořské majáky, tedy špionážní zařízení určená k navádění ponorek.
Kromě lepší orientaci ponorek slouží sondy také ke zmapování mořského dna, díky čemuž by v případném vojenském konfliktu měl protivník výhodu při námořních bitvách. "Národní bezpečnost zajistila množství zvláštních zařízení určených ke špionáži, která byla ukrytá v moři," uvedlo podle agentury Reuters čínské ministerstvo státní bezpečnosti.
[chooze:article;value:580084]
Jihočínské moře je předmětem sporů zemí, které si na něj činí územní nároky. Překrývají se tak námořní hranice Malajsie, Bruneje, Filipín a Vietnamu, největší nároky si ale dělá Čína. Její požadavky označené takzvanou "linií devíti čar" zahrnují téměř celé Jihočínské moře, ve kterém dokonce buduje umělé ostrovy, aby mohla své nároky utvrdit.
Stoupající napětí znamená problémy i pro Spojené státy. Ty totiž mají smlouvu s Filipínami a v případě napadení ostrovní země ji budou muset hájit. Podobnou dohodu mají i s Tchaj-wanem, který je také Čínou vysoce ohrožený.
Čína navíc závodí s USA ve zbrojení i v oblasti ponorek. V současnosti se soustředí na výrobu jaderných ponorek nové generace. Provozuschopné je chce Čína mít do konce desetiletí.
Japonci se bojí, že Čína zaútočí i na ně. Chtějí jaderné zbraně:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.