V Atlantiku hrozí katastrofa. Riziko už nepovažujeme za nízké, říká oceánograf

V severním Atlantiku hrozí problém. Atlantická meridionální cirkulace (AMOC), tedy důležitý jev, který má velký vliv na počasí v Evropě a jeho součástí je i Golfský proud, může zkolabovat, upozornil oceánograf pro web Live Science.

Vědci 21. října už zveřejnili otevřený dopis, ve kterém varují, že tato varianta je vysoce podceňovaná a měla by pro svět "ničivé a nevratné dopady".

[chooze:article;value:441566]

AMOC totiž otepluje Evropu, pokud se zhroutí, znamená to prudký pokles teplot. "Pak dojde k prudkému ochlazení v oblasti severního Atlantiku. Nejsilnější signál je u pobřeží Norska, kde se ochladí o 20 stupňů Celsia ve srovnání s tím, kdyby tam AMOC stále byl," prohlásil Rahmstorf, který za dopisem stojí.

O možném kolapsu se mluví už od 60. let. "Je to známé již dlouho, ale donedávna to bylo považováno za málo pravděpodobnou variantu, ale s velkým dopadem. Je to, jako kdybyste někomu, kdo nastupuje do letadla, řekli, že je pětiprocentní pravděpodobnost, že se zřítí. Přesto si nyní, ve světle nových důkazů, myslím, že mnoho mých kolegů, včetně mě, už pravděpodobnost za tak nízkou opravdu nepovažuje," podotkl oceánograf.

Sever Evropy by navíc byl nejen o hodně chladnější, ale i sušší. Na jihu kontinentu by zároveň zůstaly teploty vyšší. "Tyto teplotní rozdíly jsou příčinou extrémních povětrnostních jevů, které přinášejí mnohem větší proměnlivost a bouře. Hladina moří by se také zvýšila až o půl metru v severním Atlantiku, a to navíc ke globálnímu průměrnému zvýšení, ke kterému dochází i tak," upozornil Rahmstorf. K tomu by se navíc přidal vyšší podíl oxidu uhličitého v atmosféře.

[chooze:article;value:542931]

Možný kolaps AMOC souvisí s klimatickými změnami. Politici by tak podle něj a dalších vědců měli pracovat na boji s globálním oteplováním.

Větší pozornost možnému kolapsu by se lidstvo mělo věnovat i podle klimatologa a oceánografa Reného van Westena. Ten před ním varoval ve studii, na kterou upozornil odborný web Phys.

Obávaný scénář by se podle něj mohl změnit v realitu v horizontu desítek, klidně ale i stovek let. "Záleží ale také na rychlosti změny klimatu, kterou jako lidstvo způsobujeme," upozornil.

Největším problémem světa jsou podle odborníků plasty. Řada z nich končí v mořích a oceánech (6/2023):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.