Vyvolávání zbytečné paniky. Policie řeší tyto případy čím dál častěji

Do městské sportovní haly v Jablonci vešel 28letý muž, který měl pod bundou schovanou airsoftovou zbraň MP5JG, tedy přesný klon jednoho z nejpoužívanějších samopalů na světě. Muž následně přišel k nápojovým automatům a velmi ho rozčílilo to, že se tam nedá platit mincemi.

"Náš zaměstnanec ho upozornil, že automat je pouze na platební karty. V tu chvíli ten návštěvník odchází z městské haly a vytahuje zpod bundy dlouhou střelnou zbraň," řekl jednatel sportovní haly Štěpán Matek. Údržbář za mužem zamkl halu a zalarmoval policii.

Muž se zastavil na schodech zhruba 100 metrů od městské sportovní haly a pistolí začal mířit po okolí. Policistům při výslechu řekl, že se inspiroval hudebními klipy, v nichž se objevují zbraně. "Doslova uvedl, že chtěl být na veřejnosti 'hustej'," uvedla policejní mluvčí Ivana Baláková.

[chooze:article;value:558100]

V Mladé Boleslavi ve čtvrtek muž zavolal na tísňovou linku, že se na místě střílí a sám byl zasažený. I když policie po pár minutách zjistila, že si vše vymyslel, příběh se dál šířil po sociálních sítích. "Kromě toho, že tu danou událost prošetřujeme, tak ještě reagujeme právě na ta sdělení, abychom veřejnost uklidnili," sdělila policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

"V té panice lidé nejednají racionálně, ale spíš pudově. Začnou utíkat, začnou křičet, to vyvolává další paniku. To způsobí lavinu nekontrolovatelného jednání," zdůraznil soudní znalec v oboru psychiatrie Jaroslav Tržický.

Než lidé něco napíší na sociální síť, měli by si to pořádně rozmyslet. "Třikrát. To poslední rozhodnutí by mělo být nepouštět to tam," uzavřel Tržický.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.