Ministři zahraničí Estonska, Lotyšska a Litvy o víkendu nezávisle na sobě varovali před nebezpečím rušení GPS signálu v oblasti Baltského moře, které se v posledních týdnech zvýšilo, informoval v neděli Financial Times.
"Když vám někdo zhasne světla, když jedete v noci, začíná to být nebezpečné. V Pobaltí u ruských hranic to začíná být příliš nebezpečné na to, abychom to ignorovali," řekl listu Financial Times litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis.
"Letecká doprava ale pouze na navigaci odkázaná není. Piloti jsou schopni doletět do cíle i bez ní," řekl dříve TN.cz Jakub Kraus, vedoucího Ústavu letecké dopravy z pražského ČVUT. Pro přistání na letišti v estonském Tartu to ale neplatí.
[chooze:article;value:552640]
Ve druhém největším městě Estonska se totiž piloti bez GPS navigace neobejdou. Web Politico informoval, že dvě letadla společnosti Finnair se minulý týden při letu z Helsinek do Tartu musela vrátit právě kvůli rušení signálu. Letecká společnost se proto rozhodla pozastavit lety do tohoto estonského města, a to do konce května.
"Rusko tím narušuje bezpečnost letecké a lodní dopravy," sdělil TN.cz bezpečnostní analytik Milan Mikulecký. Jedná se o další způsob, jak se Rusko snaží škodit.
Při rušení signálu dochází k posouvání polohy letadla jinam, než se reálně nachází. "Tím se dostáváte do velikého nebezpečí, že můžete vletět nad nepřátelské území," vysvětlil Mikulecký. Letadlo nad by tak mohlo být v nejhorším případě sestřeleno za narušení vzdušného prostoru. Také by mohlo dojít k nárazu lodi či letadla, což by stálo životy lidí.
"Rušení signálu GPS v oblastech, kde se nebojuje, není jen specialita Rusů, protože Iránci toto praktikují poslední rok a půl," řekl bezpečnostní analytik. "Podle některých výkladů se to dá vnímat i jako válečný akt," doplnil.
Podívejte se na reportáž o největší letecké záhadě, od které letos uplynulo 10 let:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.