Neefektivní dotace a digitalizace, plýtvání. NKÚ strhal hospodaření státu

Úřad upozornil například na růst hrubého domácího produktu, který byl za loňský rok o 1,1 procentního bodu nižší než byl průměr Evropské unie. Naopak inflace rostla pátým nejrychlejším tempem v Unii, reálná mzda v Česku meziročně klesla o 7,5 procenta. Státní dluh na konci roku 2022 byl 2,9 bilionu korun, meziročně vzrostl o 429 miliard.

"Naši ekonomickou kondici v roce 2022 bezesporu ovlivnila válka na Ukrajině a její dopady. Většina nedostatků, na které ve zprávě poukazujeme, ale s válkou nijak nesouvisí anebo jen velmi okrajově," shrnul prezident NKÚ Miloslav Kala.

"Kontroly NKÚ totiž prokázaly, že skutečný smysl dotací nahradil formalismus. Ukázkou neefektivity je pak digitalizace agend veřejné správy. Kontroly rovněž potvrdily, že státní instituce v řadě případů rezignovaly na svoji zásadní odpovědnost vůči občanům, tedy na snahu řádně hospodařit. NKÚ opakovaně poukazuje na případy plýtvání veřejnými prostředky," uvedl NKÚ.

Právě dotace jsou jednou z oblastí, kde by se podle NKÚ dalo ušetřit. Podle kontrol podporovala ministerstva neúčelné a neefektivní projekty. Jako příklad uvedl dotace na průmyslový výzkum. Na něj se v letech 2016–2022 vynaložilo téměř 10 miliard korun, projekty ale ve většině kontrolovaných případů podle NKÚ nevedly k naplnění ekonomických přínosů v praxi. "U prověřovaných projektů podpořených z programu TRIO byly po třech letech od jejich ukončení skutečné tržby na desetině plánovaných hodnot," doplnil úřad.

[chooze:article;value:496522]

​Nedaří se také zvýšit efektivitu digitalizace státní správy, výdaje na informační a komunikační technologie za rok 2022 pouze u organizačních složek státu a státních fondů činily více než 19 miliard korun, což je podle NKÚ o téměř třetinu více než v roce 2018. "Potvrzuje se, co opakovaně říkáme: digitalizování neefektivních procesů k efektivnímu výkonu státní správy nevede. Úspěšné digitalizaci tedy brání skutečnost, že jí v mnoha případech nepředchází zásadní revize stávajících agend," zdůraznil Kala.

Problémem jsou podle NKÚ také situace, kdy resorty jednaly v rozporu s vlastními prioritami a cíli, přičemž se plýtvalo penězi. Více se můžete dozvědět v interaktivní datové příloze výroční zprávy, nebo si můžete výroční zprávu stáhnout celou zde:

[chooze:document;value:dd521d40-ecd2-481c-826b-331f832b9e0e]

​Redakce TN.cz oslovila vládu i ministerstvo financí s žádostí o vyjádření. Případnou reakci zveřejníme v tomto článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.