Celkem 83 menších poboček po celém Česku Úřad práce postupně zavírá a zaměstnance i agendu přesouvá do nejbližších větších filiálek. Rušení pracovišť má ale řadu kritiků, a proces se tak zpomalil. Třeba úřad ve Štětí měl být uzavřený na konci dubna. Nakonec ale zůstane otevřený minimálně do konce září.
Vedení města se obává třeba toho, že pro obyvatele nebude snadné do okolních větších měst dojíždět. Tamní úřad navíc prý splňuje všechny požadavky, a to i ty bezpečnostní. "Hrajeme teď o čas a chceme je přesvědčit, představitele ústřední správy, že je to nějaká služba v tom území, že dostupnost té služby, i ta digitalizace, všechno nevyřeší. Je tu řada lidí, kteří mají problém pracovat s novými nástroji," vysvětlil starosta Štětí Miroslav Andrt (nez.).
[chooze:article;value:612696]
"Nesouhlasím s tím, je to s prominutím blbost. Já mám jenom jedny nohy a ještě blbý, takže z toho jsem asi špatná," řekla většina dotázaných v anketě televize Nova.
V Ústeckém kraji už o úřad přišli v Duchcově a v Klášterci nad Ohří. Další rušení se má týkat třeba Šluknova, Jirkova, nebo Vejprt a Úštěku. Zachování poboček prosazuje i krajský úřad.
"Ve chvíli, kdy se úřady práce zruší v obcích především s vyloučenými lokalitami, tak logicky ta motivace lidí vůbec řešit práci se sníží," reagoval hejtman Ústeckého kraje Richard Brabec (ANO).
Někteří starostové, například Štětí nebo Jirkova, nabízeli Úřadu práce třeba pronájem prostor za symbolickou korunu nebo zdarma. Ani to ale nepomohlo. "Finanční položka na provozování poboček je pochopitelně jedním z faktorů, nicméně bezpečnost a nějakým způsobem efektivita služeb Úřadu práce je tím hlavním rozhodujícím faktorem," sdělila mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Pavlíková.
Poslední z 83 vybraných poboček plánuje pracovní úřad zrušit v průběhu příštího roku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.