Rodinu zaskočil dluh na pojištění. Úředníci jim prý tvrdili, že platit nemusí

Vyznat se v zákonech je někdy složité i pro místní, dvojnásob to platí u cizinců bez znalosti zdejších poměrů a s jazykovou bariérou navrch. Přesvědčila se o tom rodina uprchlíků z Ukrajiny, na jejichž příběh upozornil ombudsman.

Otec už v Česku pracoval, matka s nevlastní dcerou utekly před válkou. "Manželka a dcera po svém příchodu získaly dočasnou ochranu. Díky ní měla žena po dobu 90 dnů hrazené zdravotní pojištění státem. Dcera jako nezletilá měla pojištění pokryté po celou dobu platnosti dočasné ochrany," popsal ombudsman.

[chooze:article;value:611822]

​Dočasnou ochranu získal i syn, který se manželům narodil už v Česku. "Díky tomu, že měl otec zaměstnaneckou kartu, mohla si žena stejně jako obě děti vyřídit tzv. dlouhodobý pobyt za účelem společného soužití rodiny. Jde o pobytové oprávnění nezávislé na trvání války na Ukrajině přinášející rodině v České republice stabilnější postavení," vysvětlil ombudsman.

Zádrhel nastal, když rodina zjistila, že má u VZP dluh více než 15 000 Kč. Rodiče je svým dětem neplatili. Podle svých slov totiž opakovaně dostali od ministerstva vnitra i od VZP informaci, že v případě dlouhodobého pobytu za účelem společného soužití rodiny platí pojistné dětem i nadále stát.

[chooze:article;value:593643]

​"Dlouhodobý pobyt za účelem společného soužití rodiny skutečně umožňuje dětem od 1. ledna 2024 vstoupit do systému veřejného zdravotního pojištění. Je však důležité dodat, že samotné zařazení do systému ještě neznamená, že stát pojištění automaticky hradí. Pojistné za něj platí jeho zákonný zástupce," vysvětlil zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm.

Informace pro cizince, zejména uprchlíky zveřejňuje MV i VZP na webu a dostupné jsou i v ukrajinském jazyce. Ministerstvo se o osvětu snaží třeba i na sociálních sítích, na facebooku provozuje stránku určenou přímo ukrajinským uprchlíkům.

"Informace týkající se zdravotního pojištění cizinců ministerstvo vnitra aktivně a dlouhodobě komunikuje prostřednictvím všech dostupných informačních kanálů. Důraz klademe na srozumitelnost a přehlednost poskytovaných informací. Pro držitele dočasné ochrany navíc informace pravidelně zveřejňujeme i v ukrajinském jazyce," uvedla pro TN.cz mluvčí ministerstva Hana Malá.

[chooze:article;value:612636]

​​Na web VZP, kde jsou "veškeré náležitosti související s jejich dočasnou ochranou" překládány do ukrajinštiny, upozornil i mluvčí pojišťovny Marek Blaho. "VZP se snaží v tomto ohledu maximálně vycházet vstříc, na některých pobočkách dokonce byly či jsou zajišťovány služby překladatelek," doplnil.

Podle ombudsmana ale informace na webu nestačí. "Obávám se, že situace, kdy rodinu zaskočil nečekaný dluh na pojistném, nemusí být ojedinělá. Jsem rád, že jsou informace vysvětleny na jejich webových stránkách. Úřady však musí být připravené správně reagovat na dotazy i v osobním nebo telefonickém kontaktu," dodal Schorm.

Ukrajinci pomáhají české ekonomice. Figurují ale i v policejních statistikách. Podívejte se na reportáž (1/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.