V Česku je 6 258 měst a obcí. Necelá tisícovka z nich letos daň z nemovitostí lidem zvýšila. Zvyšovat ji mohly dokonce až pětinásobně. Takto se rozhodlo devět z nich, třeba Lipno, Boží Dar anebo Špindlerův Mlýn.
"Špindl ty peníze nutně potřebuje a tohle byla jedna z možností," říká starosta města Martin Jandura (Město s vizí). Radnice ovšem slibuje, že starousedlíkům v lednu třetinu vrátí.
Naopak snížení daně se dočkali obyvatelé ve Frýdlantu v Čechách. Sazba tam klesla o celou pětinu. Městská kasa tak přijde o jeden milion a 200 tisíc korun. "Dokážeme ty příjmy do rozpočtu vykompenzovat z nějakých jiných zdrojů," tvrdí ale starosta Dan Ramzer (ODS).
[chooze:article;value:612649]
Liberec nechal daň stejnou jako v loňském roce. Zvýšil ji jen některým průmyslovým areálům, které zaplatí dvojnásobek. "Za klasický panelákový byt lidé zaplatí kolem dvou tisíc korun. Rodinný domek mezi třemi až čtyřmi tisíci korunami a za garáž se platí tisícovka," dodává liberecký primátor Jaroslav Zámečník (SLK).
Majitelé nájemních bytů podle ekonomů případné zvýšení daně promítnou do nájmů. "Tu daň v konečném důsledku zaplatí nájemce," říká třeba hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek.
[chooze:article;value:611392]
Platit víc letos budou i majitelé lesů. Výjimky, které pro ně dosud platily, skončily. "Zatímco jsme v loňském roce platili státu 183 milionů korun, letos to odhadujeme na 230 milionů korun," uvádí mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová.
Česko patří v Evropě mezi státy, kde je daň z nemovitosti nejnižší. Na špičce je Velká Británie, naopak méně než Češi odvádějí třeba Rakušané. Lidé na Maltě pak neplatí nic.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.