Petráš nabídku na setkání hlav dvou znepřátelených států označil za "poměrně překvapující". "Otázkou bude, s jakými podmínkami a s jakou diplomatickou a politickou silou obě dvě strany přijedou na jednání do Istanbulu. A bude záležet rovněž na tom, zda bude zastavena palba a sjednáno příměří, protože si nedokáži představit, že by měla probíhat jednání mezi těmito představiteli a zároveň by měly probíhat ostré boje na ukrajinské frontě," řekl.
Zastavení palby je podle Petráše naprosto klíčové. A zároveň je to také velmi složité dohodnout. Musí se stanovit přesné podmínky a také, kdo to bude kontrolovat.
Podle Petráše ale nemá Západ jasné páky, jak donutit Rusko k jednání. Poznamenal, že v tomto případě nastává střet demokratického principu, kdy není možné legálně agresí obsazovat cizí území, a principů klasické teorie války, která říká, že pokud jedna strana dokáže obsadit a vojensky kontrolovat určité území, tak bude usilovat o zavedení správy nad daným územím a o jeho integraci do svého státu.
"Putin má v současné době poměrně silnou roli v tom, že se mu daří udržovat vojenskou kontrolu nad okupovanými územími, a na straně druhé u Ukrajiny není vidět ten vojenský potenciál, který by v krátkodobém či střednědobém horizontu dokázal okupační jednotky z tohoto území vytlačit. Takže Putinův hlavní trumf bude v tom, že území okupovaná má pod kontrolou a bude je chtít získat," vysvětlil Petráš.
[chooze:article;value:611395]
Ukrajina má ale naopak významnou politickou a diplomatickou podporu. "Budeme svědky střetu mezí západními hodnotami a klasickými principy války, které jsou v současné době pořád platné, a vidíme, že se na nich prakticky po staletí nic nezměnilo," dodal.
Petráš také poznamenal, že od politiků často zaznívají prohlášení o tom, že Ukrajina potřebuje spravedlivý, trvalý mír. Ale už není moc jasné, co je tím myšleno. "Je to spravedlivý mír ve smyslu, že veškerá území, která Rusko okupuje, budou vrácena Ukrajině, včetně Krymského poloostrovu? Spravedlivý mír v té podobě, že Ukrajina se bude moci sama rozhodnout, zda vstoupí do Severoatlantické aliance, či bude spolupracovat se Severoatlantickou aliancí?" řekl.
Připomněl slova Vladimira Putina, že mír bude nastaven jedině v případě ukrajinské neutrality, omezení vojenského potenciálu země a v případě rozmístění mírových jednotek na demarkační linii podle dohody obou stran." To znamená, že s tím bude souhlasit i Rusko. Takže v tuto chvíli hovořit o trvalém míru, spravedlivém míru pro Ukrajinu, to je hodně spekulativní a dosti předčasné," shrnul.
Francouzský prezident Emmanuel Macron tvrdí, že v souvislosti s mírovými jednáními chce Putin získat čas. S tím Petráš souhlasí. "Putin chce získat čas. Neřekl bych, že by chtěl získat čas pro to, aby mohl postupovat dál a posunout frontovou linii více do vnitrozemí Ukrajiny. Chce spíše posílit vojenskou kontrolu nad dobytnými územími a prakticky ukrajinské jednotky vytlačit z okupovaných území," okomentoval Petráš. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.