Česká města trápí davy turistů. Řídit je chtějí s pomocí dat z karet i mobilů

Česko se připravuje na další nával turistů. Jen Prahu jich loni navštívilo více než osm milionů. A to jen těch, kteří se oficiálně ubytovali a odvedli turistický poplatek. Jejich reálný počet bude mnohem vyšší, často totiž využívají neoficiální ubytovací kapacity.

V takovém typu ubytování nenajdete recepci ani hotelové služby. Klíč ke svému pokoji turisté najdou ve speciální schránce umístěné nejčastěji přímo na ulici.

"Kdyby nebyly nelegální ubytovací prostory v bytech, tak by nebyl overturismus. Ten je způsoben pouze tím, že Praha nabízí nadměrné množství kapacit, které k tomu nejsou určeny," myslí si Petr Městecký ze spolku Snesitelné bydlení.

[chooze:article;value:611063]

​Koloběžky a kola stojící na chodníku a bránící v pohybu chodcům. I tak mohou vypadat projevy takzvaného overturismu. S vysokým počtem turistů se každoročně potýká i Český Krumlov. "Já radši nechodím vůbec do města," popsala jedna z místních a spokojení nejsou ani další.

Kolik bytů se pronajímá turistům, stát netuší a ubytovatele chce registrovat. Pomoci rozptýlit turisty po regionech by mohla umělá inteligence.

"I na základě dat, ať je to od mobilních operátorů, nebo poskytovatelů platebních karet, jaké jsou toky lidí, o co mají největší zájem, jaká je sezónnost, za co nejvíce utrácejí. A vlastně podle těchto strukturovaných dat vystavět profily klientů," vysvětloval ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN).

"Podle nich budeme nastavovat třeba marketingové kampaně. Určitě je to jedna z metod, jak můžeme rozptýlit turisty v čase i prostoru," doplnil ekonom a vedoucí katedry cestovního ruchu University College Prague Petr Studnička.

Loni navštívilo Česko rekordních 10,5 milionu turistů ze zahraničí. Průměrná doba pobytu činila tři a půl dne.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.