Nad česko-vatikánskou smlouvou, která by mimo jiné potvrdila právo odmítnout například vojenskou službu nebo kvůli náboženskému vyznání i výkon lékařského zákroku, dál visí otazník. Hned jak ji schválila Poslanecká sněmovna, začal se jí zabývat také Ústavní soud, na který se kvůli množství výhrad obrátila část senátorů.
Ústavnímu soudu teď poslal své stanovisko i prezident Petr Pavel, který ke smlouvě musí ještě doplnit svůj podpis. V něm hlava státu vyjádřila pochybnosti o ústavnosti smlouvy se Svatým stolcem.
"Smlouva jako celek narušuje výchozí ústavní principy našeho státu jako státu svrchovaného, sekulárního a republikánského. Zavádí privilegované postavení katolické církve a jí zřizovaných církevních právnických osob uvnitř našeho státu," vysvětlil prezident Petr Pavel.
[chooze:article;value:601241]
Nepřímo tak dal za pravdu kritikům, podle kterých je smlouva protiústavní a výhodná pouze pro jednu stranu. Také rozšiřuje okruh lidí, kteří budou moci odmítnout svědčit kvůli zpovědnímu tajemství.
"Dochází opravdu k velkému rozšíření toho, co má být nebo nemá být zpovědní tajemství a de facto se dává církvi takový bianco šek, ať si určí, kdo bude poživatelem toho zpovědního tajemství," řekl předseda poslaneckého klubu Václav Láska (SEN 21).
"Ta smlouva bude pomáhat násilníkům v církvi, pedofilům. Lidé si můžou myslet, že se to týká pár katolíků někde v kostelích, ale církev vlastní 150 škol a každý rok přijme čtyři tisíce dětí," popsal bývalý církevní soudce Jan Rozek. Oběma komorami Parlamentu ale navzdory výhradám nakonec česko-vatikánská smlouva v prvním čtvrtletí roku prošla.
[chooze:article;value:602110]
"Smlouva neupravuje zpovědní tajemství nad rámec současného českého právního řádu. Vytváří jedinečný právní základ pro sjednávání ujednání mezi státem a Českou biskupskou konferencí v otázkách týkajících se celé katolické církve v České republice. Takové ujednání by se mohlo týkat například právě přístupu k obětem případné trestné činnosti v církvi. Čili nejenže smlouva postavení obětí zneužívání církví nezhoršuje, ale naopak poskytuje základ pro zlepšení přístupu k nim," hájil smlouvu ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).
O smlouvě s Vatikánem se v Česku mluví už řadu let. Odmítl ji třeba tehdejší prezident Václav Klaus a podobnou právní úpravu zavrhl za první republiky i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Zda to udělá i Petr Pavel, bude jasné během několika měsíců.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.