Nástupce Františka: Vatikán má několik favoritů, může mít prvního černého papeže

[chooze:gallery;value:40053]

​Odpověď na otázku, zda bude příští papež pokračovat v progresivních reformách zesnulého Argentince, nebo se církev vrátí do konzervativních kolejí, přinese až konkláve. Datum volby nového papeže zatím není známo. Než se ale ze Sixtinské kaple vznese bílý kouř, budou toto téma tradičně provázet spekulace. Už když František skončil v kritickém stavu v nemocnici, hovořilo se o jménech možných nástupců. Favoritů je hned několik. 

Pietro Parolin

Výraz "papabile" je neoficiální termín pro kardinála favorizovaného ve volbě papeže. Jedním z nich je Ital Pietro Parolin (70). Ten dosud působil na pozici Kardinála státního sekretáře, tedy jakési pravé ruky papeže. Byl tak Františkovým nejbližším spolupracovníkem, a proto nepřekvapí, že jej mnozí vnímají jako největšího favorita na post jeho nástupce.

[chooze:article;value:608854]

​Parolin v roce 2014 navštívil Česko, kde se v rámci 25. výročí svatořečení Anežky České setkal s tehdejším prezidentem Milošem Zemanem. V Praze dokonce odsloužil dvě mše svaté – 15. listopadu 2014 ve svatovítské katedrále a o den později v kostele sv. Anežky na Spořilově. V říjnu minulého roku se Parolin sešel i se současným premiérem Petrem Fialou (ODS).

Ital je známý především jako zkušený vatikánský diplomat. Magazín The Week připomíná, že před deseti lety zprostředkovával tání ledů mezi Spojenými státy a Kubou. V roce 2018 měl zásadní podíl na dohodě mezi Vatikánem a Čínou. The Week proto spekuluje, že vzhledem k současné nestálé geopolitické situaci by jej v čele církve uvítalo určitě mnoho kardinálů.

Dosavadní sekretář Františka je navíc považován za umírněného kandidáta s velkou šancí "napravit" liberální vychýlení církve, které po sobě zanechal zesnulý Argentinec.

František byl prvním papežem, který nepocházel z evropské země, od doby Řehoře III., který pocházel ze Sýrie a zemřel v roce 741. Pokud by chtěla katolická církev pokračovat v trendu neevropských papežů, připadá v úvahu hned několik vážných kandidátů.

[chooze:article;value:598726]

Luis Antonio Tagle​

Jedním z nich je filipínský římskokatolický kněz a kardinál Luis Antonio Tagle (67). Rodák z Manily je oblíbený zejména pro svůj charismatický a veselý projev – jeho mediální výstupy ale ozvláštňuje ještě jedna, možná poněkud překvapivá skutečnost.

Pokud by byl skutečně zvolen, byl by nejen vůbec prvním východoasijským papežem, ale především první hlavou církve, která mluví skutečně plynně anglicky. Přinejmenším od dob Hadriána IV., vlastním jménem Nicolause Breakspeara, který se okolo roku 1100 narodil v anglickém Hertfordshiru.

Angličtina ovšem nikdy nepatřila mezi liturgické jazyky – první překlad bible do současnější angličtiny byl navíc pořízen "až" v letech 1601 až 1611, kdy vznikala Bible krále Jakuba. Zpětně tak ani tolik nepřekvapí, že studiu angličtiny nikdy nevěnovali papežové příliš pozornosti.

[chooze:article;value:608846]

Ve prospěch filipínského kardinála hraje i skutečnost, že jeho názory a politické sympatie směřují spíše nalevo. V tomto směru je tak v dokonalém souladu s poměrně progresivním papežem Františkem. Pravděpodobně by tak pokračoval ve vyzdvihování otázky sociální spravedlnosti – tak, jako se to dařilo Bergogliovi.

Peter Turkson

Ghanský kardinál Peter Turkson (76) byl favoritem konkláve už po rezignaci Benedikta XIV. v roce 2013. V jeho prospěch hraje mimo jiné i africký původ. Právě na jeho kontinentu katolická populace strmě roste a pro volbu papeže z Afriky už panuje více než dekádu silné nadšení.

Pro jeho liberální názory na homosexualitu, sociální spravedlnost a zájem o ekologii je ale v dlouhodobém sporu se svou vlastní zemí. I proto není Turkson považován za sjednocujícího kandidáta, což je během volby Svatého otce vždy výraznou nevýhodou.

[chooze:article;value:602633]

​Péter Erdő

Magazín Newsweek řadí mezi favority i Maďara jménem Péter Erdő (72). Kardinál je považován za konzervativního kandidáta, který se během období Františkovy služby ukázal jako advokát zastánců tradičních postupů a názorů uvnitř církve. Mezi lety 2006 a 2016 byl Erdő hlavou Rady evropských biskupských konferencí.

Maďar tak bude jasným favoritem pro ty z kardinálů, kteří by uvítali návrat římských katolíků ke konzervativnímu přístupu předchozích papežů Jana Pavla II. a Benedikta XIV. Prostor pro diskusi nad dalším směřováním církve se před nimi právě otevřel.

Během posledního pobytu papeže Františka v nemocnici se jako jméno možného nástupce skloňovalo jméno Michael Czerny (78). Kanaďan a rodák z Brna je členem Tovaryšstva Ježíšova, stejně jako byl Bergoglio. ​V roce 2016 jej papež jmenoval tajemníkem vatikánské sekce pro migranty a uprchlíky. Katolická média o Czerném spekulovala jako o možném nástupci Františka už v roce 2022.

"Nastává období smutku, během něhož budou mít biskupové a kardinálové spoustu času. To znamená mnoho příležitostí si tváří v tvář navzájem neformálně pohovořit o svých cílech a přáních ohledně konkláve a jeho výsledku," uvedla socioložka současných náboženství Michelle Dillonová z americké University of New Hampshire.

Papež František zemřel na Velikonoční pondělí. Hlavě katolické církve bylo 88 let (04/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.