Ukrajinský deník Kyiv Independent zveřejnil ve středu sestřih z tiskové konference s válečnými zajatci čínské národnosti, které zajala ukrajinská armáda v Doněcké oblasti, když bojovali na straně Ruska.
Wang Kuang-ťün ztratil loni v červenci práci, a když pojížděl videa na sociální síti TikTok, zaujaly ho lákavě vypadající reklamy ruské armády. Původně chtěl sehnat práci související se zdravotnictvím, jako dělal v Číně, a přes zprostředkovatele hledal tento typ práce v Rusku. Když se ale ocitl v ruské armádě, musel dělat, co mu nařídili.
Rusové prý nejdříve nabízeli práci související s něčím jiným. Například Čang Žen-povi, který v Číně pracoval jako hasič a záchranář, nabídli práci ve stavebnictví za více peněz. Pak se to ale změnilo. "Nejdříve jsem odmítal účastnit se bojů, stejně mě ale poslali na frontu," řekl.
[chooze:article;value:606977]
Zajatci dále uvedli, že dopředu nevěděli, kolik peněz dostanou. "Věděli jsme pouze, že existují různé platové třídy jako 80 tisíc rublů (21 tisíc korun), 160 tisíc rublů (43 tisíc korun), 200 tisíc rublů (53 tisíc korun) a 260 tisíc rublů (70 tisíc korun). Ale nevěděli jsme přesnou částku, kterou dostaneme," uvedl Kuang-ťün.
Situace v armádě
"Jakmile se tam dostanete, nemůžete nic změnit. Zneužívají důvěru čínských občanů v Rusko a lákají je do něčeho, co se nedá nazvat jinak než past," pronesl Kuang-ťün.
[chooze:article;value:607864]
"Pamatuji si, že když jsem přijel do Moskvy, vyměnil jsem si 3 000 jüanů (přes 9 000 Kč) za rubly a po celou dobu v táboře jsem musel utrácet peníze – za poplatky," popsal Žen-po s tím, že musel hradit například poplatky za pohonné hmoty a další potřeby. "Když jsem odmítl odevzdat peníze, vyhrožovali mi, že mě pošlou na frontovou linii," dodal.
"Žili jsme na místě, kde nebyla voda, elektřina a dávali nám najíst jenom jednou denně. Nutili nás do těžké fyzické práce a někdy nás 'odměnili' jenom hrstí rýže. Tyto životní podmínky tam byly celkem normální," uvedl Kuang-ťün.
"Nejdřív jsme jeli do Rostova, pak z Rostova do Doněcku a z Doněcku nás převezli na místo nasazení," popsal Kuang-ťün. Od 1. do 4. dubna dostávali úkoly, instruovali je ale v ruštině. "Takže nám to popisovali pomocí gest a znaků," doplnil.
Ukrajinské zajetí
O zajetí dvou čínských občanů bojujících na straně Ruska informoval prezident Volodymyr Zelenskyj na síti X 8. dubna. "Stalo se tak na ukrajinském území – v Doněcké oblasti. Byly u nich nalezeny identifikační doklady, bankovní karty a osobní údaje," uvedl.
[chooze:article;value:606761]
"Než jsem skončil ve válce, o Ukrajině jsem nevěděl skoro nic – pouze to, co jsem viděl ve zprávách. Poté, co nás (Ukrajinci, pozn. red.) zajali, jsme byli převezeni na bezpečné místo. Chovají se k nám dobře. Dokonce nám přivezli McDonald's," svěřil se Žen-po.
Propagace v Číně
"V Číně silně propagují přátelské vztahy s Ruskem a možná je tohle výsledek těchto reklamních kampaní – lidé Rusku věří a mohou se zaplést do těchto věcí," zamyslel se Žen-po.
Podle Kuang-ťüna jsou na čínských sociálních sítích populární videa s lidmi ve vojenských uniformách. "V Číně je služba v armádě velmi prestižní záležitostí, ale ne každý má tuto příležitost. Takže někdo, kdo nemá možnost sloužit v armádě Číně, ale lákají ho tato videa, rozhodne se zapojit do vojenských operací jinde," nastínil.
"Všem spoluobčanům, kteří by se mohli chtít zapojit do této války, chceme říct: nestojí to za to. Všechno, co jsme slyšeli od Rusů, byla lež. A ukázalo se, že Rusko není tak silné a Ukrajina není tak slabá," vzkázal Kuang-ťün.
Zajatci dále vyvrátili, že by s jejich zapojením se do války měla něco společného čínská vláda. "Naše jednání na Ukrajině nemá nic společného s naší vládou. Udělali jsme to z čistě osobních důvodů," zdůraznil Žen-po. Kuang-ťün se na závěr sestřihu omluvil rodičům a řekl, že jeho jediné přání je vrátit se zpět do Číny.
Vyslání britských vojáků na Ukrajinu? Mírové jednotky v minulosti dopadaly špatně, řekl ve vysílání TN Live vojenský stratég Zdeněk Petráš (04/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.