Vysoké teploty, sucho nebo naopak bleskové povodně a jarní mrazíky, které ničí úrodu. Klimatická změna přináší problémy zemědělcům po celém světě. "Spousta těch plodin, které pěstujeme na polích, v době klimatických změn hodně trpí na nějaké stresy. Máme tady sucho, horko, to jsou aktuální problémy," upozornila na problémy vědecká pracovnice z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR Sylva Přerostová.
Vědci se proto snaží vyšlechtit druhy odolné proti nepřízni počasí. V novém pokusném skleníku zatím najdeme například zelený ječmen a silenku obecnou, v květnu k nim přibude třeba rýže nebo smrk.
"Modifikovat jejich genom s tím, že nalezneme plodiny, rostliny, které budou odolnější vůči stresům. Musíme najít nové odrůdy, nové varianty, které budou odolnější za stejného výnosu," vysvětlil postup práce ředitel ústavu Jan Martinec.
[chooze:article;value:602810]
"Samozřejmě chceme docílit co největších výnosů s co nejmenší spotřebou hnojiv," dodala Přerostová. Skleník rostliny ochrání proti nepříznivému počasí, ale ne proti škůdcům. Nejčastěji tu prý vědci bojují proti mšicím.
Díky vyšším teplotám se u nás daří i subtropickým rostlinám, jako jsou fíkovníky a olivovníky. Časem prý přijde na řadu i exotické ovoce – třeba pomeranče a banány. Zajistit, aby rostliny nesly plody, ale není tak jednoduché.
"Je potřeba, abychom znali důkladně genetiku a způsob, jak je třeba kvetení ovlivněno. Je potřeba tu rostlinu uzpůsobit, aby kvetla ve správnou dobu a stačila v těch severních zeměpisných šířkách dát plody," uvedla vedoucí laboratoře reprodukce rostlin Helena Štorchová. Pokusné rostliny vědci pěstují v přísných podmínkách s kontrolovanou teplotou, osvětlením nebo vlhkostí.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.