Carin von Kantzow, rozená Focková, se s Hermannem Göringem setkala v roce 1920 ve svém rodném Švédsku, kde její budoucí muž působil jako pilot. V té chvíli už byla deset let vdaná za svého prvního manžela – aristokrata, důstojníka švédské armády a bývalého gymnastu Nilse Gustava von Kantzowa. Jejich syn Thomas se narodil v roce 1912.
Právě z období mezi prvním setkáním dvojice a rozvodem Carin se švédským manželem o dva roky později pochází korespondence, která bude předmětem dražby. "Myšlenka, že tě oplodňuje jiný muž, za něhož jsi vdaná, mě nesmírně týrá," píše rozčilený Göring v dopise, v němž rovněž požaduje, aby se Carin s von Kantzowem rozvedla.
[chooze:article;value:602548]
Svou pozdější manželku prosí a žadoní, aby mu i přes manželský závazek k jinému muži zůstala věrná a vyjadřuje obavy o její křehké zdraví. "Zeptej se lékařů, jestli je erotika bezpečná pro tvé srdce. Zeptej se i na možnost mít další děti," cituje z dopisu britský list The Mirror.
"Jsi má žena před Bohem a brzy jí budeš i před lidmi," píše v jiném vzkazu své lásce Göring. Horoucí touha obávaného nacisty je přítomna v každé větě. Další dopis například podepisuje s dovětkem: "Tisknu tě k sobě a divoce líbám." Na chystanou dražbu, kterou pořádá aukční dům Hermann Historica, původně upozornil německý deník Bild. Vyvolávací cena bude asi 13 tisíc korun.
[chooze:article;value:605988]
Do dražby zamíří i telegramy, ve kterých Švédka Göringovi odpovídá, jak prozrazuje web aukční síně Drouot. Její život s Hitlerovou pravou rukou neměl příliš dlouhé trvání. Krátce po svatbě v roce 1923 museli manželé kvůli nepovedenému mnichovskému puči utéct do exilu, kde Carin lékaři diagnostikovali nevyléčitelnou srdeční chorobu.
Po návratu do Berlína v roce 1927 ji čekaly už pouhé čtyři roky života. Ty strávila jako nadšená podporovatelka nacismu – například se snažila k podpoře Hitlera přesvědčit řadu významných osobností včetně šlechty. Zemřela v rodném Švédsku ve věku 42 let. Její muž ji přežil o 15 let. V roce 1935 se oženil podruhé – s divadelní herečkou Emmy měl dceru Eddu. Po rozsudku smrti v Norimberku spáchal sebevraždu za pomoci kyanidové kapsle.
Osmdesát let od osvobození Osvětimi: Nacismus nelze bagatelizovat, říká historik (01/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.