Stopy života na cizí planetě: Je to přehnané, tvrdí astronom

Planeta K2-18b vzdálená od Země přes 120 světelných let je předmětem zkoumání už od svého objevení v roce 2015. Britští vědci zjistili, že plyn přítomný v její atmosféře vzniká na Zemi výhradně činností živých organismů. Využili k tomu vesmírný dalekohled Jamese Webba.

Už od objevení se vědělo, že se planeta nachází v takzvané obyvatelné zóně. Teplota se tam pohybuje v průměru okolo 10 °C. "To jsou podmínky, které umožňují existenci kapalné vody. Ta planeta, jak se postupně zjistilo, je pravděpodobně celá pokrytá oceánem," uvedl.

"Co přišlo teď, je zjištění, že v atmosféře planety se vyskytuje i disulfid. Vyskytují se tam prostě organické látky, které na Zemi produkují například bakterie nebo řasy," vysvětlil. Jedná se o další krok v hledání, zda by na planetě skutečně mohl existovat život.

[chooze:article;value:608280]

​Informace jsou ale stále velmi nové. Jak potvrdil Veselý, všechno musí projít dalšími kontrolami a ověřováním. "Bavíme se o životě na úrovni bakterií, a ještě to nemusí být ani jisté, mohou to být anorganické procesy. Planetu určitě budou mnohé týmy astronomů sledovat a samozřejmě i na Zemi se provádějí experimenty, jestli produkce těchto látek může být vyvolána jinými procesy," popsal.

Dodal, že nazývat to jako "objevení života" může být přehnané. "Já se celou dobu snažím brzdit to, že jsme objevili život. Opravdu jsme objevili jenom látky, které víme, že na Zemi produkují živé organismy. Toto se nám stalo v minulosti už třeba i na Marsu, právě třeba s metanem," zdůraznil.

Vzhledem ke vzdálenosti přes 120 světelných let řekl, že by se člověk na planetu ani nemohl dostat. Navíc podmínky pro život se Zemí nelze srovnávat.

"Speciálně česká společnost je v tomto specifická, protože Češi mají tendenci si z takových věcí dělat legraci, že už tam hnedka vidíme ufony. (...) Ohlas je takový, že lidé už si na tyto zprávy začínají zvykat. Podle mě je to dobře," doplnil. Na celý rozhovor se podívejte pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.