Ruské ministerstvo vnitra nyní pátrá po takřka dvou desítkách Čechů a Češek. Vychází to z informací ruského nezávislého webu Mediazona, který sleduje a katalogizuje oznámení o pátrání po osobách zveřejněná na webu ministerstva.
Poslední aktualizace databáze proběhla v březnu a web o ní informoval minulý týden. Mezi více než 140 tisíci záznamy se podařilo redakci TN.cz najít 19 osob, které mají být českými státními příslušníky. Většina z nich byla zveřejněna již v minulém roce, pět z těchto záznamů je ale nových.
[chooze:article;value:607649]
Dobrovolníci i podnikatelé
Na seznamu se nachází například muž ze severních Čech, který se v řadách ukrajinské armády otevřeně zapojil do války s Ruskem, či česká podnikatelka, jejíž společnost v minulosti v největší zemi světa působila.
Nově se mezi záznamy objevilo také jméno dalšího českého podnikatele obchodujícího s Ruskem, jehož rok narození odpovídá datu uváděnému ruským ministerstvem. Redakce jej proto oslovila s žádostí o reakci. Muž byl ale informací o tom, že po něm Rusko nejspíš pátrá, překvapen. "Vůbec o tom nevím. Nevím, proč bych tam mohl být. Nic mě nenapadá," sdělil TN.cz.
Dva nové záznamy pak podle Mediazony pocházejí původně z databáze ruského ministerstva obrany a ministerstvo vnitra je jen přebírá. Vzhledem k původu záznamů a věku mužů, kterým je 27 a 36 let, lze i v tomto případě předpokládat, že jde o osoby, které se přímo zapojily do pomoci Ukrajině.
Čtvrtým novým člověkem na seznamu je bývalý pracovník české ambasády v Moskvě, kterého Rusko stíhá kvůli údajnému pašování léků. O kauze informoval například Deník N.
[chooze:article;value:607864]
Více než polovina hledaných jsou politici
Devět hledaných pak patří mezi bývalé či současné představitele Prahy 6. Ty Rusko stíhá v souvislosti s odstraněním sochy ruského maršála Ivana Koněva z náměstí Interbrigády v roce 2019. Jsou mezi nimi například i současný europoslanec a bývalý starosta Prahy 6 za TOP 09 Ondřej Kolář nebo bývalý místostarosta a nyní radní a poslanec za STAN Jan Lacina.
"Nenechávám se tím omezovat. Akorát vím, že cestování do Ruska nepřichází v úvahu, ale není to něco, co by mi vadilo," řekl Lacina pro TN.cz a dodal, že svého rozhodnutí přemístit sochu nelituje. Podobně mluvil i Kolář. "Nijak mě to neomezuje. Ale fascinuje mě, kolik lidí, včetně politiků, dává Rusku za pravdu a tvrdí, že jsem provedl něco trestného," uvedl pro TN.cz
Dalším – nyní už bývalým – politikem, který se na seznamu nachází, je někdejší senátor a europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina. Ten loni pro Český rozhlas prohlásil, že je to pravděpodobně kvůli tomu, že se v minulosti zastával vlasovců (ruských vojáků bojujících po boku nacistického Německa proti Sovětskému svazu, kteří ale v květnu 1945 pomáhali s osvobozením Prahy; pozn. red.).
[chooze:article;value:607839]
Dva lidé z bývalého Sovětského svazu
Na seznamu jsou též dva muži, které Rusko vede jako české občany, pochází ale ze zemí bývalého Sovětského svazu. V jednom případě jde o muže narozeného v Rusku, po kterém bylo z blíže neupřesněných důvodů vyhlášeno pátrání v Kyrgyzstánu. Mezi novými záznamy se nyní objevilo také jméno muže původem z Uzbekistánu, který je stíhán pro podvod.
U jednoho z hledaných, muže původem z České republiky, který není veřejně známou osobností, se pak webu TN.cz nepodařilo zjistit okolnosti toho, proč by mohl být Ruskem hledán. Na seznamu se nicméně objevuje už od minulého roku.
Nemůžeme mít donekonečna pocit malosti, říká europoslanec Kolář (6/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.