Meteošok – tak označují meteorologové situaci, která nastala na Sibiři. Právě tam totiž podle portálu Pogoda stouply v průběhu pár týdnů teploty nad 30 °C. Takové teploty tam v první polovině dubna za celou historii měření ještě nezaznamenali.
Vedoucí tamního meteorologického centra Alexander Shuvalov na svém telegramovém účtu uvedl, že nejvíce naměřili v oblasti Altaj, kde teplota vystoupala na 31,7 °C. Abnormálně vysoko stouply teploty také v Chakasku a městě Kemerovo, kde těsně atakovaly 30stupňovou hranici.
[chooze:article;value:607679]
"Tento rekordní nárůst není nic jiného než důsledek chladu, který postupně zasáhl evropskou část Ruska, Krym, Turecko a Írán a nakonec vytlačil středoasijské horko na jih Sibiře," vysvětlil meteorolog. Vysoké teploty ale dlouho nevydrží. "Přijde studená fronta, očekává se déšť a silný nárazový vítr. Teploty postupně klesnou o 15 až 20 °C," dodal.
Podle portálu iMeteo se ale s extrémním počasím nesetkala jen Sibiř. Vedro zasáhlo také Turkmenistán, Uzbekistán nebo třeba Čínu, kde se meteorologům tento rok podařilo naměřit už i čtyřicítky. Ještě před pár lety byla přitom tato vedra považována za doménu čistě letních měsíců.
Saharský písek je tu. Jeho koncentrace bude vysoká během celého týdne, říká meteoroložka Dagmar Honsová:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.