S drogou v pití má zkušenost každý třetí Čech. Často končí sexuálním násilím

Noc s přáteli končící noční můrou. Bavíte se, na pár vteřin necháte svou sklenici bez dozoru a proberete se až ráno a nic si nepamatujete. To je ten lepší scénář. V horším případě se vzpomínky začnou vracet v podobě útržků spojených se sexuálním násilím. Podle studie drogu v pití měla už třetina dotázaných, z 90 % ženy.

"Stalo se to v baru, kam jsme chodili pravidelně, takže člověk měl pocit, že tam je nějaké bezpečí, protože tam primárně byli studenti. A někdo z mých spolužáků mi hodil něco do drinku, což já jsem v tu první chvilku vůbec netušila," svěřila se jedna z obětí drink spikingu.

"Ale nic moc si z toho nepamatuji. Až že jsem se druhý den vzbudila ráno. Snažil se mě nalákat k sobě domů, ale naštěstí mě viděla kamarádka, že jsem ve stavu, kdy vůbec netuším, co dělám, a zachránila mě," popsala svoji zkušenost.

[chooze:article;value:606983]

"Většinou si ani neuvědomí, že k něčemu takovému došlo. Součástí těch příznaků je útlum, který snižuje schopnost vnímat realitu a vyhodnocovat ji správným způsobem," uvedl adiktolog Petr Popov.

"Nejčastějším motivem je skutečně nějaké sexuální násilí, ale může to být například i krádež nebo pouhý žert. I ten mít fatální následky," zdůraznila provozní ředitelka Beat Sexism Veronika Šimková.

Oběti v České republice nemají moc možností, jak incident řešit. Většina případů tak zůstává neohlášena. "Chceme celkově to řešení pojmout více systémově, takže proškolit bary a kluby, dostat vůbec drink spiking do školních osnov. Potom samozřejmě spolupracovat i s policií a případně drink spiking uzákonit i legislativně, jelikož není zatím samostatně trestně definovaný jako trestný čin," řekla Šimková.

[chooze:article;value:606975]

"V některých státech už to funguje tak, že bary, které chtějí získat licenci na prodej alkoholu, musí třeba dokázat, že prošly nějakým tréninkem v téhle oblasti," sdělila ředitelka organizace Konsent Johanna Nejedlová.

Nejvíc obětí zažilo takzvaný drink spiking mezi 19. a 24. rokem (44,9 %), hned za nimi jsou ale mladiství ve věku od 16 do 18 let (33 %). Z téměř 74 % pak k incidentu dochází v barech, klubech či hospodách.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.