V ukrajinské armádě to vře. Do velitele se pustil bývalý šéf Azovu: Jeho rozkazy jsou zločin

Mezi vojáky v ukrajinské armádě se šíří nespokojenost s postupem nejvyššího velitele ozbrojených sil, kterým je generál Oleksandr Syrskyj. Vojáci si dlouhodobě stěžují zejména na problémy v zásobování i střídání na frontě. Vážných potíží je ale více a pociťují je i velitelé jednotek.

O stížnostech na vrchní štáb promluvil i Bohdan Krotevyč, který byl až donedávna velitelem proslulého pluku Azov. Během svého působení v armádě patřil k jedněm z nejhlasitějších kritiků velitelství. Po svém odchodu letos v únoru začal o problémech ukrajinské armády mluvit naplno.

V rozhovoru pro portál Guardian Krotevyč popsal svou práci s vrchní velitelským štábem. "Začal jsem dostávat z velitelství rozkazy, které jsem v dobré míře nemohl splnit. Byly to rozkazy, které byly až kriminální v tom, jak nakládaly se životy našich vojáků," prohlásil Krotevyč.

[chooze:article;value:606512]

​Podobný názor měli podle něj i další velitelé, kterým vadí, že Syrskyj nepřizpůsobuje styl boje moderní válce a ohrožuje tím své vojáky. "Generální štáb nařídil, že když je vojákova služba na frontě u konce, nemůže odpočívat v týlu, ale jen asi 50 metrů od fronty. To je ale příšerně nebezpečné kvůli dronům a klouzavým bombám. Velitelství vůbec nechápe, jaké jsou principy moderní války," kritizoval Krotevyč.

Sám má s podobným incidentem zkušenosti, ještě před válkou, když v roce 2016 v rámci pluku Azov bojoval na Donbase proti separatistům. Jednou se totiž stalo, že se kvůli přiblížení ruských vojsk obrátil na velitelství se žádostí o ústup. Dostal ale zamítavou odpověď s tím, že jsou dostatečně daleko. Krátce na to jeho polní stan zasáhla ruská raketa.

Kritika ofenzivy v Kurské oblasti

Vrchního ukrajinského velitele obviňuje Krotevyč z neschopnosti i kvůli ukrajinskému útoku do Kurské oblasti v Rusku. "Ten útok byl smysluplný, ale Syrskyj se na něj příliš sázel, když jsme měli velké problémy v obraně na Donbase. Zůstali jsme v Kurské oblasti navíc až moc dlouho, což vedlo ke zbytečným ztrátám," myslí si bývalý šéf pluku Azov.

[chooze:article;value:606681]

​Syrskyj se stal náčelníkem generálního štábu v únoru 2024, kdy nahradil svého předchůdce, mezi vojáky oblíbeného Valerije Zalužného. Od té doby ale vzrostla míra stížností ze strany vojáků. Vojenští blogeři mluví hlavně o mezerách v zásobování, mizerném plánování a nedostatku flexibility, píše portál Kyiv Post.

Podobné názory má i Krotevyč. "Syrskyj nepoužívá rozmysl ani vědu. Má jen dvě taktiky. Když nepřítel útočí, posílá do místa útoku víc lidí. Když je nepřátel moc, tak je nakonec stáhne s tím, že má obavy o životy svých mužů," tvrdí Krotevyč.

Krotevyč patří k nejznámějším ukrajinským vojákům. Do pluku Azov vstoupil v roce 2014, kdy v zemi začaly nepokoje vyvolané anexí Krymu. Společně se svými muži bojoval i po invazi v roce 2022 a byl jedním z obráncům Mariupolu, kde jej zajali Rusové. Poté, co jej při výměně vězňů vrátili domů, se na čas vrátil do boje, kvůli neshodám s generálním štábem ale z armády odešel.

Politici se nedokážou domluvit ani na schůzce. Rusko mezitím pokračuje v zabíjení (3/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.