V tom optimistickém scénáři by Brusel teoreticky nemusel dělat nic. Na nepředvídatelnost Donalda Trumpa totiž už reagují významným poklesem americké akciové trhy.
O peníze přicházejí miliardáři i obyčejní Američané. Velká část z nich totiž spoří na důchod v podílových fondech, které kopírují jeden z nejdůležitějších akciových indexů. A ten za poslední dva měsíce ztratil 20 procent.
Brusel proto nechtěl reagovat přehnaně, aby Trump nemohl tyto neúspěchy svalit na Evropskou unii. A proto odvetná cla jsou mírnější o několik miliard euro, než se předpokládalo.
[chooze:article;value:606833]
Chybí tam například clo na dovoz burbonu. Dovoz ale EU omezí u sójových bobů, motocyklů nebo pomerančového džusu. Brusel si tak dál nechává prostor pro vyjednávání.
Komisař pro obchod Maroš Šefčovič mluvil o tom, že vláda Donalda Trumpa cla nebere jen jako ekonomický nástroj, ale také jako jakousi odplatu za předchozí roky.
Ve středu večer našeho času Trump překvapil, když oznámil, že na 90 dní cla pozastavuje. Pokud by se v budoucnu dohoda nevydařila, má Evropa v záloze další opatření. Takzvanou obchodní bazuku, tedy omezení dovozu amerických služeb, což by dotklo třeba i sociálních sítí. Použít ji zatím Evropská unie ale nechce.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.