Balíček na dobírku, který si neobjednala, přišel nedávno i paní Zdeňce Mocové z malé obce Čeperka ležící mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. "V balíčku byl holicí strojek. Zaplatila jsem za něj 1 190 korun. Přišel mi bezcenný kus bakelitu, nevím, asi bych to ani mužovi nedala," uvedla s tím, že v balíčku nebyla ani faktura nebo český návod. Zato tam byl adaptér s japonskou zástrčkou.
Obdobné strojky čínské e-shopy prodávají za zhruba 150 korun. Paní Mocová provozuje kosmetický salón a balíčky jí chodí denně. A tak se stalo, že nevědomky převzala a zaplatila i ten, který si neobjednala. Na obálce byla adresa maďarské společnosti a brněnský P. O. Box. Po odesílateli pátrala na internetu a brzy zjistila, že není jediná.
"V rámci služby VašeStížnosti.cz evidujeme stovky podobných případů," sdělil koordinátor služby portálu dTest Martin Pitron. Na obálce byla i e-mailová adresa. Paní Mocová společnost hned kontaktovala. Po pár dnech jí přišla zpráva, že jim má poslat fotku s obsahem balíčku a web, ze kterého si zboží objednala. Paní Mocová odpověděla, že si nic neobjednávala a že chce balíček vrátit.
[chooze:article;value:599698]
"Může jít o zdržovací taktiku, aby ta paní nestihla odstoupit od smlouvy ve 14denní lhůtě," varuje předseda Sdružení obrany spotřebitelů Ondřej Zelenka. "Strategicky bych rovnou odstoupil od smlouvy. Rovnou bych i e-mailem uvedl, že odstupuju od smlouvy, a uvedl bych tam, kam chci vrátit peníze," poradil Zelenka.
"Pokud se nepodaří vyřešit spor s tímto dodavatelem, tak se samozřejmě spotřebitel může obrátit na Českou obchodní inspekci a zažádat o zahájení mimosoudního řešení spotřebitelského sporu," popsal mluvčí České obchodní inspekce František Kotrba.
Jsou ale i případy, kdy zboží přijde v obyčejném dopise a rovnou s přiloženou složenkou či fakturou. "Často se jedná o drobné a levné produkty, protože ti podnikatelé a společnosti, kteří posílají to zboží, pravděpodobně už tuší a vědí, že informovanost spotřebitelů je větší, takže si nemůžou dovolit větší ztráty. Často chodí mince, tabletky, drobná elektronika a marketingové zboží," vyjmenoval Zelenka.
Pět rad, jak se v podobném případě zachovat:
1) Složenky neplaťte
Pokud dostanete dopis s předmětem, který jste si neobjednali, tak přiloženou fakturu nebo složenku nemusíte platit. Věc také nemusíte posílat na své náklady zpátky odesílateli, ba ho ani kontaktovat, že o zaslané věci nestojíte.
[chooze:article;value:605546]
"Požaduje-li prodávající po spotřebiteli platbu nebo uschování, vrácení výrobku, který mu dodal, ale který si spotřebitel neobjednal, bavíme se o těch neobjednaných zásilkách, může se tím dopouštět agresivní obchodní praktiky," vysvětlil Kotrba. Pokud vám přijde upomínka, spojte se s odesílatelem a zjistěte, jestli si předmět na vás někdo neobjednal bez vašeho vědomí.
2) Dobírku nepřebírejte
"Co se týče případů, kdy spotřebitelé dostávají balíčky nebo zásilky na dobírku, tak v posledních letech registrujeme desítky podání. Je to poněkud méně než třeba před pěti lety. Je dobré si v rámci rodiny ověřit, zda takovou zásilku v této cenové výši očekáváme, a v případě, že tomu tak není, že si ten spotřebitel není jist, tak doporučujeme takovou zásilku nepřebírat a neplatit," poradil Kotrba.
3) Vrácení zboží
Pokud už takovou neobjednanou zásilku převezmete a zaplatíte, máte nárok na vrácení peněz. Odstoupení pošlete doporučenou poštou a klidně i e-mailem. "Musí být uvedeny strany, měl by být uveden předmět koupě, číslo účtu, kam požaduji poslat peníze, a mělo by být uvedeno, že odstupuji od smlouvy, a pokud odstupuji ve 14denní lhůtě, tak nemusí být uveden ani důvod," vysvětlil Zelenka. Problémem ale bývá mnohdy vůbec dohledat, komu jste platili, proto je opravdu lepší takové zásilky vůbec nepřebírat.
[chooze:article;value:605517]
4) Nová pravidla
Změna se týká hlavně objednávek po telefonu. Už nestačí, že něco odsouhlasíte během hovoru. "Prodávající musí bez zbytečného odkladu kontaktovat toho zájemce a učinit vlastně tu objednávku písemným způsobem, ta objednávka je platná až ve chvíli, kdy spotřebitel písemným způsobem tuto objednávku potvrdí," uvedl Kotrba.
5) Řešení sporů
Pokud jste zaplatili za neobjednaný balíček a prodávající se nemá k tomu vám vrátit peníze, můžete se obrátit na Českou obchodní inspekci a zažádat o mimosoudní řešení sporu.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.