Vědcům se povedl neskutečný úspěch. Přivedli na svět mláďata vlka z doby ledové

[chooze:gallery;value:39931]

​Tvora z doby ledové se podařilo přivést znovu na svět americké firmě Colossal Biosciences. Společnost zabývající se biotechnologiemi a genetikou uvedla, že vzkřísila pravlka obrovského. Poslední exemplář tohoto druhu zahynul před více než 12 tisíci lety.

Zvíře oživili pomocí genové informace získané z kostí pravlků, kterou následně využili k úpravám genů vlka obecného, nejbližšího žijícího příbuzného pravlka. "Je jasné, že většina toho genomu je vlčí. Ve vědecké komunitě budeme debatovat o tom, kolik genů je potřeba změnit, aby vznikl pravlk, ale to už je spíš filozofická otázka. Naše zvířata nesou geny pravlka, díky kterým jej připomínají víc než jakékoli jiné zvíře v posledních 13 tisících letech," pronesl podle portálu CNN evoluční genetik Love Dalén.

První pravlčata se narodila v říjnu 2024. "Náš tým je hrdý, že může vrátit pravlka na jeho právoplatné místo v ekosystému. Naše inovace a technologie umožnily něco, co se zatím nikomu nepovedlo: vzkřísit z mrtvých dlouhodobě vymřelý druh," stojí na stránkách firmy.

[chooze:article;value:604948]

​Dva bratři, kteří se narodili v říjnu, dostali jména Romulus a Remus, po mýtických zakladatelích Říma. Žijí ve výběhu na nespecifikovaném místě o rozloze přes 800 hektarů. Na rozdíl od běžných vlků jsou větší, mají silnější čelist a bílou srst.

Kromě Romula a Rema se vědcům povedlo přivést na svět letos v lednu malou vlčici. Ta dostala jméno Khaleesi, což znamená Královna. Její jméno odkazuje na seriál Hra o trůny, ve kterém se pravlci objevují, i když v seriálu je jejich velikost oproti prehistorickým nálezům silně nadnesena. Malou Khaleesi ale zatím vědci drží v odloučení, protože na vypuštění do výběhu je příliš malá.

Colossal Biosciences se na obnovu vymřelých druhů zaměřuje dlouhodobě. V plánech má například oživení mamutů, drontů mauricijských nebo vakovlků. Snaží se také o podporu silně ohrožených druhů. Povedlo se jim například naklonovat kriticky ohroženého vlka rudohnědého.

Pravlci byli největšími psovitými šelmami v historii. Na délku měřili i 1,5 metru a hmotnostně dosahovali až 100 kilogramů. Oproti současným vlkům nebyli vyšší, byli však výrazně mohutnější. Žili výhradně na amerických kontinentech a vymřeli pravděpodobně na konci poslední doby ledové, stejně jako mamuti nebo srstnatí nosorožci.

Vědci oživují mamuta. Chtějí jeho DNA spojit s geny slona indického (3/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.